A keretösszegből Magyarországon 40 millió eurót az Erste Bank Hungary folyósít olyan kis- és középvállalkozások számára, amelyek a környezetvédelem, az energiatakarékosság és az infrastruktúra fejlesztés területén indítanak beruházásokat.
"A kedden aláírt megállapodás értelmében a kis- és középvállalatok kedvező feltételek mellett, könnyebben juthatnak közép- és hosszú lejáratú hitelhez, sikeresebben vehetik fel a harcot a világgazdasági visszaesés negatív hatásaival", olvasható az EIB közleményében.
Kétszáz millió euró szolgál a Ceská Sporitelna hálózatán keresztül a csehországi kis- és középvállalkozások finanszírozására, 100 millió euró az ausztriai kis- és középvállalatok számára az Erste Bank Österreich kezelésében, 40 millió eurót az Erste Bank Hungary folyósít a környezetvédelem, az energiatakarékosság, illetve az egészségügyi, oktatási, ipari, szolgáltatási és idegenforgalmi infrastruktúra fejlesztés területén Magyarországon indítandó beruházásokhoz.
Százmillió euró az Erste csoporthoz tartozó Immorenten keresztül jut egyes kis- és közepes vállalkozói beruházások finanszírozására Csehországban, Magyarországon, Szlovákiában, Lengyelországban, Romániában, Bulgáriában, Szlovéniában és Ausztriában.
Ezzel az Európai Beruházási Bank is részt vesz a más nemzetközi pénzintézetekkel - az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD), valamint a Világbankkal - kezdett együttműködésben. Az EBRD, a Világbank és az EIB, a február végén nyilvánosságra hozott programjuk értelmében, külön támogatási csomagot állított össze a finanszírozási gondokkal küszködő kelet-európai gazdaságok számára, összesen 24,5 milliárd eurós kerettel.
Ehhez a csomaghoz a legnagyobb hozzájárulást az EIB adja, 11 milliárd euróval. Ennek a részcsomagnak a kedvezményezettje a közép-, kelet- és dél-európai kis- és középvállalati szektor. A 11 milliárd euróból 5,7 milliárd már rendelkezésre áll a mielőbbi folyósításra, emellett 2,8 milliárd euró április végén jóváhagyásra került, így további hitelcsomagok következnek majd.
Tavaly az EIB 8,2 milliárd euró hitelt folyósított az EU új tagországainak, valamint 3,4 milliárd eurót a tagjelölt és a csatlakozni kívánó országoknak. E térség egészére (EU-12 plusz a tagjelölt és a csatlakozni kívánó országok) vonatkozó hitelcél összesen 15 milliárd euró, ezzel az EIB a térség legnagyobb hitelezőjévé lép elő.
A Világbank hozzávetőleg 7,5 milliárd euróval járul hozzá a közös programhoz, ebből az idén és jövőre összesen 3,5 milliárd euró jut a feltörekvő európai bankszektor problémáinak kezelésére.
Az EBRD 2009-2010-ben 6 milliárd euróig terjedő összeget nyújt a térségi pénzügyi szektornak, valamint a kis- és középvállalatoknak befektetés, adósság- és kereskedelem-finanszírozás formájában. A londoni bank a válságra tekintettel 50 százalékkal 3 milliárd euróra emelte a kelet-európai pénzügyi szektorban idén végrehajtandó befektetéseinek tervezett összegét.
Ebből az EBRD 432,4 millió eurót ad az UniCredit bankcsoport kelet-európai érdekeltségeinek, szintén elsősorban a térségi kis- és középvállalatok hitelellátásának bővítése végett, ezt május 7-én jelentették be az EBRD-nél. Ezt nyolc kelet-európai ország UniCredit-érdekeltségei között osztják el. Az UniCredit magyarországi részlege 50 millió euró EBRD-tőkét kap a kis- és középvállalati hitelezés támogatására. A londoni bank befektetését más kelet-európai országokban lízingfinanszírozásra, energiahatékonysági beruházásokra, illetve tőkepótlásra is lehet használni.