42 milliárddal kényszerül kiegészíteni a kormány az egészségügy erősen alultervezett költségvetését, írja a Népszava. Ezzel az extra támogatással oldható csak meg, hogy ne kelljen félbeszakítani egyetlen beteg terápiáját sem.
(MTI)
Az összegből 6,4 milliárd forintra a kórházak és a szakrendelők zavartalan működtetéséhez van szükség, bár ez a zavartalanság eléggé viszonylagos: becslések szerint a járó és fekvőbeteg ellátóknak évi egy-kéthavi összeg hiányzik még a kiegyensúlyozott gazdálkodáshoz.
Idén egyébként extra hiánnyal is számolni kell az egészségügyben, mert a kormány év közben adott ugyan pluszpénzt a szakrendelőknek, hogy több egynapos kezelést tudjanak ellátni, csökkentve ezzel a drága kórházi kezelések számát, azonban a gyakorlat azt mutatta, hogy bár a szakrendelős műtétek száma 63 százalékkal nőtt, a kórházak teljesítménye nem csökkent ennek arányában.
A gyógyszer-kasszát idén 28 milliárddal kell kiegészíteni - azután, hogy a gyártók már adtak a gyógyszer-támogatásokra 40 milliárdot. Az idei évre tervezett 247 milliárd forintos keret már szeptember közepére elfogyott, a támogatott orvosságokból pedig 5-7 százalékkal több fogyott, mint egy évvel korábban.
Vannak gyógyszerek, melyeket az orvosnak külön kell megrendelnie a beteg részére - ezekre idén 18,5 milliárdot költöttek, úgy, hogy 11 készítményt kivettek ebből a csoportból és könnyebben hozzáférhetővé tettek. A nem várt túlköltés a melanoma, a prosztata és a vérképzőszervek daganatos betegségének kezelésénél alkalmazott egyes készítményeinek nagyobb keresletéből jött össze. A gyógyászati segédeszközökre is az eredetileg tervezettnél 3 milliárd forinttal kell többet kifizetnie a biztosítónak.
Bár a kormány az utóbbi években már a GDP négytized százalékával többet költ az egészségügyre, a gyógyításra fordított összeg reálértékben még mindig 6 százalékkal elmarad a 2006-os mértéktől.
mfor.hu