4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Legutóbb 2009 utolsó negyedévében folyósítottak annyi támogatott lakáshitelt a bankok, mint most, április és június között.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb, második negyedévre vonatkozó adatai szerint a vizsgált időszakban összesen 10,9 milliárd forint támogatott lakáshitel folyósítás történt, ami az előző negyedévinek több mint a duplája. Akkor ugyanis épp pár millióval meghaladta az 5 milliárdot a folyósítások értéke. A folyósítások nagy része egyébként használt lakás vásárlásával volt összefüggésben (7,7 milliárd forint) és az új lakással kapcsolatos folyósítás "mindössze" 25 százalékot tett ki - a fennmaradó 5 százalék egyéb célra történt, vagyis korszerűsítésről, bővítésről lehet szó.

Ezzel párhuzamosan a piaci kamatozású lakáshitel-folyósítás is növekedett a második negyedévben: a frissen közölt 26,3 milliárd forint 29 százalékkal haladja meg az előző negyedévit (amit a havi jegybanki statisztikák alapján már lehetett sejteni, hiszen növekvő összegű felvételekről árulkodtak a számok). Ez a negyedéves adat viszont nem éri el az egy évvel korábbi összeget. Akkor ugyanis 31 milliárdot folyósítottak a bankok piaci kamatozású lakáshitelként.

Összesen a lakosság egyébként 1486 milliárdnyi forint lakáshitellel rendelkezik (fennálló tőketartozás), míg devizahitelként 1812,4 milliárdot közölt a jegybank a második negyedévre. Utóbbi 6,3 százalékkal alacsonyabb az első negyedévi összegnél, miközben az egy évvel korábbi állapothoz viszonyítva 8,4 százalékos a mérséklődés.

Összesen - minden hiteltípust tekintve - a második negyedévben 172,6 milliárdnyi új hitel folyósítása történt meg a háztartások számára, ami 2012 első negyedéve óta nem látott mértéket jelent (ekkor a végtörlesztés pörgette meg a hitelezést). A jegybank indoklása szerint a folyósítások növekedése mögött két tényező áll: egyrészt az első negyedévben beolvadó lízingcégek gépjárműhitel folyósításai a hitelintézeti szektor folyósításai között jelennek meg, másrészt nőtt a lakáscélú hitel (ahogy azt fentebb ki is fejtettük), illetve a szabad felhasználású hitelek folyósítása is.

A folyósításokkal szemben a második negyedévben 249,6 milliárdos tőketörlesztés történt a háztartások részéről, amivel összesítve 6597,2 milliárdos hitelállománnyal rendelkeztek a háztartások a vizsgált időszak végén, szemben az előző negyedévi 6892,2 milliárddal.

Egyre több devizás lakás- és szabfelhiteles csúszik 90 napon túli tartozásba

A jegybanki statisztika másik érdekes része a folyósításokon túlmenően, a hitelportfólió késedelem szerinti összetétele - főleg a devizahitelek esetében. A most közölt adatok alapján az látszik, hogy a lakáshitelek és a szabad felhasználású hitelek esetében tovább romlik a minőség, hiszen míg a lakáshitelek 15,9 százaléka volt 90 napon túli késedelemben az első negyedévben, ez az arány 16,5-re módosult. (Egy évvel ezelőtt még "csak" 15,1 százalékos volt ez az arány). Rosszabb viszont a helyzet a szabad felhasználású hiteleknél, hiszen a korábbi 25,1 százalék 26,3-ra emelkedett április és június között. Előző év azonos időszakában pedig még alacsonyabb, 23,4 százalék volt ez az arány. Viszont a személyi és gépjárműhiteleknél javulást mutatnak az adatok.

Hasonló kedvezőtlen a helyzet a forinthiteleknél is, hiszen a 7 kategóriából 4 esetében romlott a portfólió minősége. A 90 napon túli késedelmes hitelállomány egyedül a folyószámla-hiteleknél (10,6-ról 10,2 százalékra), a gépjárműhiteleknél (59,7-ről 52,1-re) és a személyi hiteleknél (18,1-ről 17,2 százalékra) csökkent. Jelentősebben emelkedett viszont az áruvásárlási hitelek késedelmes állományának aránya: 0,6 százalékponttal 17,9 százalékra. A szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig még nagyobb a gond, itt ugyanis az első negyedéves 27,6 százalék után 28,8 százalék volt a 90 napon túli hitelállomány aránya.

Összességében, a teljes háztartási hitelállományt tekintve azonban stagnálás mutatkozott az adatok alapján, hiszen a második negyedéves 90 napon túli késedelmes hitelek aránya az előző negyedévi 18 százalékon stagnált.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!