500 milliárd forint körüli EU-s összeget is bukhat Magyarország a közbeszerzési és uniós pénzosztási rendszer korábban feltárt hiányosságai miatt, írja a G7 az általuk megismert, nem nyilvános kormányzati jelentés alapján. Az Európai Bizottság és a kormány vitája áthúzódhat 2019-re is, korlátozva a hazánkba érkező uniós pénzek beáramlását.
Az Európai Bizottság tavaly novemberben ellenőrizte a Miniszterelnökségen belül működő Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály (KFF) működését 2015 és 2017 között, erre a négyes skálán hármas osztályzatot adtak, vagyis szerintük nagy hibákkal, éppen csak működik a rendszer. Egyedi közbeszerzési eljárásokat is ellenőriztek, és a 29 közbeszerzés közül 25-ben súlyos szabálytalanságokat találtak, köztük 6 rendszerszintűt, amelyeket a KFF nem észlelt időben. Az egyedi projektek hibái miatt a bizottság által kért pénzügyi korrekció 103,4 milliárd forint, tehát ezekre ennyivel kevesebb uniós forrás kifizetését javasolja. Ez nem a már kiosztott pénz visszafizetését, hanem a később utalandó források visszatartását jelenti.
De a jelentés szerint az EB rendszerszintű korrekciót is szükségesnek tart.
A G7 szerint ez háromféleképpen történhet:
- vagy az összes uniós támogatású szerződést egyenként át kell vizsgálni,
- vagy reprezentatív mintavétellel megbecsülni a szabálytalanságok hatását,
- vagy el lehet fogadni a bizottság által megállapított 10 százalékos átalányt.
A lap szernt a harmadik út a legkivitelezhetőbb, de akkor a 10 százalékos korrekciót minden, már ellenőrzött projektre alkalmazni kéne. Az érintettek eredetileg becsült összege 4500 milliárd forint, de nem tudni, ebből mekkora az unió által finanszírozott, a 10 százalékos korrekcióval sújtandó rész. A lap szerint ezért 450 milliárdnál valószínűleg kevesebbről van szó, de ez így is a mostani euróárfolyamon az országnak járó, a teljes hét éves időszakra jutó 29,6 milliárd euró közel 5 százaléka, ami nagyon sok.
A KFF hármas besorolása miatt ráadásul a bizottság megszakíthatja vagy fel is függesztheti a kifizetéseket. Legrosszabb esetben a nem lehívható összeg idén 2,3 milliárd, jövőre további 4 milliárd euró lenne. A kifizetendő uniós pénzek a viták miatt már most jelentős csúszásban vannak, az előfinanszírozás miatt az egyenleg 1200 milliárd forintos mínuszt mutat a Pénzügyminisztérium havi tájékoztatói szerint.
A belsős dokumentum arra is javaslatot tesz, hogyan kellene kommunikálni a kialakult helyzetet a magyarok felé. Természetesen most is mindent a migránsokra meg az őket pártoló brüsszeli bürokratákra kell kenni.
"a bevándorláspárti uniós vezetők évek óta következetesen próbálnak nyomást gyakorolni hazánkra, hogy engedjünk a tömeges illegális bevándorlás kérdésében. Ennek érdekében az uniós fejlesztési források megvonását is felhasználnák hazánk ellen eszközként."
További részletek a G7-en.