4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahhoz, hogy sikerüljön teljesíteni az Európa 2020 stratégiában hazánk számára előírtakat, a következő 6 év során több mint félmillióval kellene csökkenteni a szegénység és a társadalmi kirekesztődés által veszélyeztetettek létszámát.

A kormány szerint - és a legutóbbi KSH-adatsor szerint is - csökkent hazánkban a szegénység. Eközben Orbán Viktor még így sem "hisz" a szegénységi adatoknak, főleg a nemzetközieknek, azok ugyanis félrevezetők.

Igaz, a KSH és az Eurostat oldalain elérhető legfrissebb adatok némi ellentmondásban vannak, hiszen előbbi szerint tavaly csökkent, utóbbi szerint viszont tovább nőtt a szegénységgel érintettek száma és aránya is hazánkban. Ahogy arra rávilágítottunk, a különbség hátterében mindössze módszertani eltérések állnak, és a 2014-es adat már az Eurostat oldalán is csökkenésről fog árulkodni.

Miközben a politikai hovatartozástól függően a vélt vagy valós javuló statisztikákról szólnak a hírek, arról már kevesebb szó esik, hogy mi is lenne a cél. Azon túlmenően, persze hogy csökkenteni kell a szegénységet,  nemcsak hazánkban, hanem az Európai Unióban is. Éppen ezért fogalmazták meg még 2010-ben az Európa 2020 stratégia részeként a szegénység és társadalmi kirekesztődés veszélyével érintettek számának csökkentését minden tagállam esetében.

Hiába a csökkenés, nem állunk jól

Hazánk esetében 2020-ra 450 ezer fővel kellene mérsékelni a szegénység és társadalmi kirekesztődés által veszélyeztetettek számát, ami a 2010-es szinthez képest valamivel több mint 15 százalékos mérséklést jelent. Igenám, de ha a legutóbbi adatot nézzük, még akkor is 96 ezer fővel vannak többen, mint 2010-ben voltak. Vagyis 6 év alatt 546 ezer fős mérséklésre lenne szükség. Ez az elmúlt évek alapján igen kétségesnek nevezhető, hiszen 2005-höz képest is "csak" 140 ezerrel vannak kevesebben az érintettek. Bár arról sem szabad megfeledkezni, hogy 2008-2009-ben a válság egyetlen év alatt 130 ezerrel emelte a szegények létszámát. Vagyis az elmúlt majdnem 10 év tendeciáját figyelembe venni meglehetősen félrevezető dolog.

Magyarországon tehát a létszámot összesen 17,9 százalékkal kellene csökkenteni, ami nagyjából az uniós tagállamok középmezőnyébe sorolja hazánkat. A visegrádi országok vonatkozásában viszont minden szempontból a legrosszabbul állunk. A legnagyobb mértékben ugyanis nálunk nőtt a szegénység 2010 óta, ugyanakkor a legnagyobb csökkentést is nekünk kell végrehajtanunk az EU2020-as cél elérése érdekben. A lengyeleknél 10,5, a cseheknél pedig mindössze 0,9 százalékos javulásra van szükség. Sőt, a nem visegrádi országokhoz sorolható, ám hazánkkal összefüggésben gyarkan emlegetett Romániában is 3,4 százalékkal (vagyis még 291 ezer fővel) kell csökkenteni 6 év alatt a szegénységet. Ők egyébként meglehetősen jól állnak, hiszen a stratégiában megjelölt 580 ezer fős mérsékléséből 2013-ra 289 ezret már "teljesítettek is".

Más országok sem állnak jól

Óriási kihívás előtt állnak a válság és gazdasági nehézségek által leginkább érintett országok: Görögországban 33, Olaszországban és Cipruson 27, Spanyolországban pedig 25 százalékkal kell mérsékelni a szegénységet. Ez a létszámokat tekintve szinte minden esetben milliókat érintő kérdés - Ciprusnak kis lélekszáma miatt 65 ezer fős csökkentést kell megvalósítania a cél elérése érdekében.

Uniós szinten is egyébként az egyik legnagyobb problémát a szegénység kezelése jelenti. A 2010-ben elfogadott stratégia értelmében 20 millióval kellene csökkenteni a létszámot, ám jelenleg 4,4 milliós "pluszban" áll a közösség, vagyis 6 év alatt 24 milliós javulást kellene érni.

Tagállami szinten sem sokkal jobb a helyzet, ahogy az a grafikonon is látható, van viszont egy ország, mely kilóg a sorból. Litvániában az Eurostat adatai szerint 2013-ban 917 ezren éltek a szegénység és a társadalmi kirekesztődés veszélyével, ami 151 ezerrel kevesebb a 2010-es adatnál. Ám nem csak a szegénység csökkentése miatt emelkednek ki a tagállamok közül, de azért is, mert a stratégia 121 ezer fős csökkenést jelölt meg célként esetükben. Vagyis már az elvártnál is jobban állnak 30 ezer fővel.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!