Kedden kapta meg a kormány a Magyar Nemzeti Bank által összeállított, 180 pontos javaslatcsomagot, melynek célja a magyar versenyképesség növelése az eddigi pozitív gazdasági folyamatok és eredmények megtartása mellett. A jegybanki szakemberek úgy vélik, a reformoknak köszönhetően 2026-ra, vagyis 8 év múlva a magyar bérszínvonal is az osztrák minimum 80 százalékára emelkedhet. Ez pedig összegszerűen hatalmas bérnövekedést jelentene.
Igaz, az Eurostatnál egyelőre nem állnak rendelkezésre 2017-es adatok a nettó bérre vonatkozóan, sőt Magyarország esetében még a 2016-os is hiányzik, azonban nagyságrendileg így is meg lehet határozni, mit is jelentene az eredményként feltüntetett bérszínvonal elérése.
Az Eurostat szerint 2015-ben 6700 euró volt az éves nettó átlagbér Magyarországon. Erre jött rá 2016-ban egy 7,8, majd tavaly egy 12,9 százalékos növekedés, így - az euró árfolyamát változatlannak tekintve - 8154 euró körül mozoghatott az átlagfizetés 2017-ben.
Ezzel szemben Ausztriában több mint évi 30 ezer eurót keresnek átlagosan az alkalmazottak. Az elmaradásunkat jól érzékelteti, hogy az elmúlt két évben a magasabb bérnövekedési ütemmel az osztrák bérszínvonal 22 százalékáról 26 százalékig jutottunk, amit a tervek szerint 80 százalékig is fel tudnánk tornászni. Ráadásul mindössze 8 év leforgása alatt, ami azt jelenti, hogy az idei évet is beleszámítva 2026-ig minden évben 13 százalékkal kellene emelkedniük a fizetéseknek. Tekintve, hogy tavaly sikerült ezt elérni (12,9 százalék), még akár reálisnak is nevezhető ez a kritérium, az ugyanakkor kérdőjelessé teszi az egészet, hogy ezt az idei évvel együtt 9-szer kellene megcsinálni.
Mindenesetre, ha összejönne a dolog, akkor az azt jelentené, hogy átlagosan 650 ezer forint körül mozogna a havonta hazavitt fizetés. Persze, mivel átlagokról beszélünk, ez jelentheti akár a magasabb fizetések nagyobb arányú növekedését is, ami szépen fel tudja húzni az átlagot még akkor is, ha az alacsonyabb bérek kisebb ütemben emelkednek.