2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

180 pontos javaslatcsomagot készített a jegybank a hazai versenyképesség javítása érdekében. A reformok egyik hozadéka lehet, hogy nem is annyira sokára hatalmasat nőhetnek itthon a fizetések.

Kedden kapta meg a kormány a Magyar Nemzeti Bank által összeállított, 180 pontos javaslatcsomagot, melynek célja a magyar versenyképesség növelése az eddigi pozitív gazdasági folyamatok és eredmények megtartása mellett. A jegybanki szakemberek úgy vélik, a reformoknak köszönhetően 2026-ra, vagyis 8 év múlva a magyar bérszínvonal is az osztrák minimum 80 százalékára emelkedhet. Ez pedig összegszerűen hatalmas bérnövekedést jelentene.

Igaz, az Eurostatnál egyelőre nem állnak rendelkezésre 2017-es adatok a nettó bérre vonatkozóan, sőt Magyarország esetében még a 2016-os is hiányzik, azonban nagyságrendileg így is meg lehet határozni, mit is jelentene az eredményként feltüntetett bérszínvonal elérése.

Az Eurostat szerint 2015-ben 6700 euró volt az éves nettó átlagbér Magyarországon. Erre jött rá 2016-ban egy 7,8, majd tavaly egy 12,9 százalékos növekedés, így - az euró árfolyamát változatlannak tekintve - 8154 euró körül mozoghatott az átlagfizetés 2017-ben.

Ezzel szemben Ausztriában több mint évi 30 ezer eurót keresnek átlagosan az alkalmazottak. Az elmaradásunkat jól érzékelteti, hogy az elmúlt két évben a magasabb bérnövekedési ütemmel az osztrák bérszínvonal 22 százalékáról 26 százalékig jutottunk, amit a tervek szerint 80 százalékig is fel tudnánk tornászni. Ráadásul mindössze 8 év leforgása alatt, ami azt jelenti, hogy az idei évet is beleszámítva 2026-ig minden évben 13 százalékkal kellene emelkedniük a fizetéseknek. Tekintve, hogy tavaly sikerült ezt elérni (12,9 százalék), még akár reálisnak is nevezhető ez a kritérium, az ugyanakkor kérdőjelessé teszi az egészet, hogy ezt az idei évvel együtt 9-szer kellene megcsinálni.

Mindenesetre, ha összejönne a dolog, akkor az azt jelentené, hogy átlagosan 650 ezer forint körül mozogna a havonta hazavitt fizetés. Persze, mivel átlagokról beszélünk, ez jelentheti akár a magasabb fizetések nagyobb arányú növekedését is, ami szépen fel tudja húzni az átlagot még akkor is, ha az alacsonyabb bérek kisebb ütemben emelkednek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!