3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Csökkent a második negyedévben a befektetési fedezetként szolgáló aranymennyiség, hat éve nem látott magas szintre emelkedett viszont az arany iránti fizikai kereslet - idézi a Gold Investing News a World Gold Council (WGC) negyedéves jelentését.

A Gold Demand Trends jelentésben szereplő adatok alapján az ékszeripar arany iránti fizikai kereslete az idei második negyedévben az egy évvel korábbi 421 tonnáról 37 százalékkal, 575 tonnára emelkedett. Ezen belül a két legnagyobb aranyfelhasználó, Kína és India 54, illetve 51 százalékkal növelte vásárlásait. A közel-keleti aranyfelhasználók 33 százalékkal, a törökországiak 38 százalékkal növelték beszerzéseiket.

"Az ékszeripar aranyvásárlásai tekintetében az idei volt a legerősebb második negyedév 2007 óta" - mondta David Lamb, a WGC ékszeripari igazgatója. "A keresletnövekedés hajtómotorja Kína és India, amelyek együttesen a világ fizikai aranykeresletének 50 százalékát képviselik" - tette hozzá. "A kínai forgalmi adatok azt is alátámasztják, hogy az aranyat, mint értékőrzőt, hagyományosan nagy becsben tartó országban tovább erősödött ez a meggyőződés" - mondta a David Lamb.

Az arany ékszerek mellett megnőtt az ázsiai vásárlók érdeklődése az aranyrudak és pénzérmék iránt is. A jelentés szerint Kínában a második negyedévben 157 százalékkal, Indiában 116 százalékkal nőtt az aranyrudak és pénzérmék értékesítése az egy évvel korábbihoz képest. A második negyedévben, globális szinten, az aranyrúd és aranypénz értékesítések 78 százalékkal, 508 tonnára emelkedtek.

Az aranypiaci forgalom idei legjellemzőbb fejleményének az aranyrudak és aranypénzek iránt megnövekedett kereslet tekinthető - mutatott rá Marcus Grubb, a WGC befektetési üzletágának igazgatója. Olyannyira, hogy a befektetéseknek az arany ETF (Exchange Traded Funds), a származékos befektetési eszközökből való, elsősorban az észak-amerikai piacokra jellemző kivonását több mint ellentételezte az aranyrudak és az aranypénzek iránt megnőtt befektetői kereslet. Az ETF befektetések fedezetéül szolgáló aranytömb mennyiség 402 tonnával csökkent a második negyedévben.

A jegybankok - folytatva a 2011 első negyedévében indult trendet - az idei második negyedévben is nettó aranyvásárlók voltak, készleteik összesen 71 tonnával nőttek. A feldolgozóipar arany iránti technológiai szükséglete alig változott a második negyedévben, a beszerzések mindössze egy százalékkal emelkedtek.

A kereslet/kínálati helyzet a korábbinál kissé szűkösebb kínálat felé billent el a negyedévben, ami az ár mérsékelt emelkedésének lehetőségét hordozza magában. Mialatt a bányák termelése 4 százalékkal emelkedett, az újrahasznosított mennyiség 21 százalékkal esett vissza, így a teljes kínálat 6 százalékkel csökkent az egy évvel korábbihoz képest.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!