Ez a csúfság úgy jöhetett létre, hogy januárban éves összevetésben 20,1 százalékkal csökkent az építőipar teljesítménye. A visszaesésben a három ágazatból kettő, mégpedig az épületek építése, illetve az egyéb építmények építése ágazat vette ki vaskosan a részét, előbbi 32,1, utóbbi 38,5 százalékkal esett vissza. A speciális szaképítési ágazat megúszta egy minimális 2,1 százalékos mínusszal.
Ha építményfőcsoportonként nézzük a számokat, akkor "kiegyensúlyozottabb" a zuhanás, hiszen mindenhol kétszámjegyű mínuszokat látunk, az épületeknél 12,6, az egyéb építményeknél pedig 28,5 százalékosat.
Földrajzi bontásban pedig Heves (-62,4% !!!), Tolna (-45,8%), Győr-Sopron (-42,3%) és Hajdú-Bihar (-41,2%) megyét lehet okolni a nagyfokú visszaesésért, persze igazából a teljes építőipari teljesítmény 32 százalékát adó Budapest építőiparának 34,8 százalékos zuhanása jelentette az igazi "mélyütést".
Ráadásul a jövőbeli kilátások sem rózsásak, hiszen hiába a CSOK és az építőipar aktivitását dinamizáló egyéb kormányzati intézkedések, idén januárban a 2015-ös első havi értéknek csak a 78,2 százalékára sikerült szerződést kötni az építőipari vállalkozásoknak. Pedig már 2015 első hónapja is igen gyenge volt a 2014-eshoz képest, hiszen már akkor is 73 százalékos mínuszt közölt a statisztikai hivatal.
Így nem csoda, hogy a teljes szerződéses állomány az előző évinek mindössze az 56 százalékánál áll.
mfor.hu