2015 első tíz hónapjában a közfoglalkoztatásból kilépők 12,4 százaléka, vagyis 42 360 személy tudott elhelyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon - közölte az mfor.hu kérdésére a Belügyminisztérium.
Noha ez nem fedi le teljesen a tavalyi évet, a közölt adat lényegében megfelel a korábbi évek tapasztalatainak, hiszen jellemzően a közmunkások 11-13 százaléka tud elhelyezkedni az elsődleges piacon.
Tekintve az arányt, bőven szükséges lenne még a hatékonyság növelése ezen a téren, hiszen a kormányzat egyik legfontosabb célja a közfoglalkoztatással az volt, hogy a régóta nem dolgozókat, és a segélyből élőket visszaterelje az elsődleges munkaerőpiacra.
A közfoglalkoztatásban részt vevők döntő része ugyanis sokkal inkább beleragad a közmunkába, mint tovább lépne előre. Persze, ebben a piac keresleti és kínálati oldalának eltérése is szerepet játszik. Egy, a Belügyminisztérium által készített összefoglaló szerint a közmunkából kilépők közel 50 százaléka a kilépést követő 180. napon ismét közfoglalkoztatotti jogviszonyban dolgozik.
Számszerűsítve mindez azt jelenti a tavalyi év egészét tekintve, hogy az átlagos éves létszám 208 127 fő volt, melyből 104 063-an a program végeztével sem tudtak maguknak munkát találni az elsődleges piacon. Ennek egyik oka lehet a piacképes tudás hiánya, amit a kormánynak az átképzések erősítésével kellene megoldania, egyre inkább hiányzik ugyanis ez a 100 ezer fő a piacról.
Ha összesítjük a számokat, akkor egy másik érdekességre is fény derül. A 12 százalékos elhelyezkedési arányból és az 50 százalékos "bentragadási" százalékból kiindulva
a közmunkából való kilépést követő 180. napon az érintettek közel 38 százaléka egyszerűen eltűnik. Ez nagyjából az átlagos létszámból kiindulva közel 80 ezer személyt jelent.
Hova lesz a 80 ezer közmunkás
Az, hogy a program végeztével a kilépést követő 180. napon sem közmunkásként, sem pedig az elsődleges munkaerőpiacon bejelentett jogviszonnyal rendelkezőként nem szerepel a szóban forgó 80 ezer ember, meglehetősen furcsa dolog első ránézésre.
Valójában azonban nincs nagy rejtély a dolog hátterében, noha egyáltalán nem üdvözlendő fejleményről van szó.
1) A 80 ezer volt közmunkásnak egy része ugyanis - munka hiányában - ismét munkanélküli státuszban lehet. Főleg akkor, ha olyan kis településről van szó, ahol kisebb volumenű a közfoglalkoztatás, ezért a benne részt vevő személyeket "rotálják".
2) Elképzelhető, hogy a piac szürke-feketezónájában találtak megoldást. Ha esetleg valaki feketén helyezkedik el, garantáltan nem szerepel az alkalmazottak között. Ide sorolnánk a külföldre történő kivándorlás lehetőségét is.
3) Végezetül, de nem utolsó sorban létezik egy olyan magyarázat is az "eltűnt" 80 ezer ember egy részére, miszerint felhagytak az álláskereséssel, belefáradtak a közmunkába, valamint az elsődleges piacon tapasztalt kudarcokba és kivonultak a munkaerőpiacról.
+1) Teljességgel a demográfiai folyamatok hatását sem szabad kizárni: halál vagy nyugdíjaskor elérése.
Székely Sarolta
mfor.hu