A minap Brüsszelnek küldött különböző jelentések - konvergenciaprogram, Nemzeti Reform Program - között akad egy olyan, amelyik a kormányzati intézkedések költségvetési hatását mutatja be, kivetítve a következő évekre is. A közölt adatok összesítése alapján az adócsökkentésekkel idén 825,8 milliárd forintot hagy az embereknél és a vállalkozásoknál az állam.
A legnagyobb tételt a szociális hozzájárulási (szochó) adó teszi ki, majd az áfacsökkentések (köztük az internet, az éttermi szolgáltatások, a halhús és sertésbelsőség, valamint a látássérültek által használható nyomtatók) és a családi adókedvezmény mértékének növelése a kétgyermekeseknél következik a sorban. Nézzük az idei költségvetési hatásokat a kormány közlése nyomán.
- Szochó: 679,4 milliárd forint
- Áfacsökkentés: 66 milliárd forint
- Családi kedvezmény: 50,4 milliárd forint
- Egészségügyi hozzájárulás csökkentése: 24,5 milliárd forint
- Kisvállalati adó kulcsának csökkentése: 3 milliárd forint
- Ingatlan-bérbeadás eho-jának eltörlése: 2,5 milliárd forint
Ami a jövő évet illeti, az adócsökkentések révén még több pénzről, 911,1 milliárd forintról mond le az állam. Ennek javát, 811,1 milliárdot a szochó további csökkentése teszi ki. Ez már a nettó hatás, tehát figyelembe vették, hogy a csökkenő közteher miatt mennyivel több embert foglalkoztatnak, illetve mennyivel jobban emelkednek a bérek, amelyek részben ellensúlyozzák a bevételkiesést!
A dokumentumból az is kiderül, hogy a szochó soron következő, a hatéves bérmegállapodás alapján 2 százalékpontos csökkentésére leghamarabb 2019 második felében kerülhet sor. A feltételnek - a 6 százalékos reálbér-emelkedésnek - a kormány várakozása szerint csak akkor tud megfelelni a magyar gazdaság.
A Magyar Nemzeti Bank egy tavaszi jelentésében még későbbi, 2020 második negyedévi csökkentést látott reálisnak, amint arra portálunk felhívta a figyelmet.
Két év alatt, 2018-ban és 2019-ben tehát összesen 1736,9 milliárd forinttal csökkennek a közterhek, ennyivel kevesebb adót és járulékot kell befizetnünk a közös kasszába. Ennél magasabb is lehet a kiesés, amennyiben a kormány úgy dönt, hogy mérsékli a jelenleg 15 százalékos szja-t, elindulva az egy számjegyű tartomány felé.