A jövő évi költségvetési javaslat egyik táblázata szerint jövőre összesen 865 és 950 milliárd forint között lehet az az összeg, ami különféle adókedvezmények miatt nem folyik be az államkasszába. Vagyis ennyi pénztől esik el az állam.
Ezen belül is az egyik legérdekesebb sor a sportcélú adókedvezmények sora, ahol a dokumentum szerint 75,5 és 85,5 milliárd forint közötti összeg eshet majd ki. Ezzel egyébként egy trend is megtört, legalábbis a tervezés szintjén, hiszen a TAO-támogatások 2011-es bevezetése óta évről évre egyre nagyobb igénybevétellel számolt a kormány. Vagyis a költségvetési javaslatokban rendre nagyobb kieső összeggel kalkulált a kormány, igaz, a valóság ezt mindig meg is haladta, így egyáltalán nem lennénk meglepve, ha a 2017-es és a 2018-as zárszámadási törvényből is a tervnél nagyobb igénybevett adókedvezménnyel találkoznánk.
Mivel a törvényjavaslatban csak a két szélsőértéket adják meg, ezért azok átlagát figyelembevéve
2012 óta a TAO-támogatások miatt összesen 436 milliárd forint veszítette el a közpénz jellegét és esett ki a költségvetésből.
Összesen 900 milliárd is kieshet
A TAO mellett egyéb más jogcímen is igénybevehető adókedvezmény, melyek közül a legnagyobb tételt a személyi jövedelemadóból érvényeesíthetők jelentik. Ezen a jogcímen jövőre 300-314 milliárd forint is "kieshet" a büdzséből, mellette jelentős tétel a szociális hozzájárulási adóból érvenyesített kedvezmények. Ezen a soron a kormány 118-130 milliárdos igénybevétellel számolnak, melyek jellemzően a munkahelyvédelmi akcióterv kedvezményeihez kapcsolódnak. A társasági adóból összesen 195-228 milliárdos kedvezményt érvényesíthetnek jövőre az érintettek a kormány számításai szerint.
Székely Sarolta
mfor.hu