2015. szeptember 23-ától a Magyar Nemzeti Bank irányadó eszközként bevezette a 3 hónapos jegybanki betétet a kéthetes helyett. Ennek egyik legfőbb célja az volt, hogy a jegybank helyett a bankok inkább állampapírokban tartsák a pénzüket. Az MNB terve szerint 2015 év végére a kéthetes betéti állomány 1000 milliárdra fog lecsökkenni, miközben annak szintje nyáron még 4500 milliárd volt. Egy hónappal a változtatások után azt mondhatjuk, hogy a jegybanki célok második fele teljesülni látszik, azonban a bankok állampapírok felé történő terelését illetően egyelőre nem látszik egyértelmű hatás. Sőt, az elmúlt egy hónap nyomán azt mondhatjuk, hogy 915 milliárd forintnak nyoma veszett. Hogy történhetett mindez?
A kéthetes betét irányadó jellegének megszüntetése előtt még 4512 milliárdos volt az állomány, a szerdai legfrissebb adatok pedig már "csak" 1986 milliárdról árulkodnak. A különbség 2525 milliárd forint, vagyis egy hónap alatt ekkora összeg vándorolt ki a kéthetes betétekből, a nagy kérdés azonban, hogy hova is ment ez a pénz?
Ahogy azt a korábbi cikkünkben is kifejtettük, a bankok számára több lehetőség is nyitva áll:
- adott az új eszköz, a 3 hónapos jegybanki betét,
- az alacsonyabb hozamot kínáló, ám a szabályozói likviditáskövetelményeknél elfogadott 3 hónapos diszkont kincstárjegy,
- hosszabb futamidejű magyar államkötvények,
- azok számára, akiknek fontos a rövid futamidő, az egynapos - overnight - betétek is elérhetők,
- vagy átmenetileg a pénzek a kötelező tartalékolási rendszerrel összefüggő elszámolási számlára is kerülhetnek,
- illetve a tőke egy része elhagyhatja az országot.
A 3 hónapos jegybanki betétállomány egy hónap leforgása alatt 1610 milliárd forintra növekedett, mellyel ha csökkentjük a kéthetesből kivont összeget, akkor megkapjuk a 915 milliárd forintot. A jegybanki célokkal összefüggésben ennek a pénznek a magyar forintos állampapír-piacon kellett volna többletkereslet formájában megjelennie, ám az Államadósság Kezelő Központ által heti két alkalommal tartott aukciók nem erről árulkodnak.
Igaz, a jegybanki módosítás hatása meglátszik. A 3 hónapos diszkont kincstárjegyet ugyanis a futamidő egyezése miatt sokan a jegybanki betét megfelelő alternatívájának tartják, mely ráadásul a szabályozói likviditáskövetelményeknek is megfelel, ellenben a jegybanki betéttel. Igenám, de a kincstárjegy kamata jelenleg is 0,54 százalékon áll, szemben a jegybanki betét által kínált irányadó kamattal, az 1,35 százalékkal. Éppen ezért ezen a futamidőn viszonylag alacsony az érdeklődés, a tervezettnél kisebb értékesítések és jelentősebben emelkedő hozamok jellemezték az elmúlt egy hónap aukcióit. Véleményünk szerint igazán érdekes akkor lesz majd a helyzet, ha a kincstárjegyek hozama megközelíti az irányadó kamat mértékét.
Áttérve a hosszabb futamidejű állampapírokra, itt sem láthatunk a korábbiaknál nagyobb érdeklődést. Tehát a kéthetes betétből felszabaduló pénznek csak egy nagyon elenyésző része mehetett államkötvénybe.
A rövid futamidőt fontosnak találó bankok választhatták az egynapos jegybanki konstrukciókat is, ám az elmúlt egy hónap összesített adatai sokkal inkább hitelfelvételről árulkodtak, mint az egynapos betétek választásáról.
A Magyar Nemzeti Bank korábbi tájékoztatása szerint a kötelező tartalékolási rendszerrel összefüggő elszámolási számlára is kerülhettek a kéthetes betétből felszabaduló pénzek. Ebben az esetben azonban azt érdemes tudni, hogy havi átlagos tartaléknagyságot határoznak meg a bankrendszer számára, amit teljesíteni kell. Mindez pedig azt jelenti, hogy a hónap elején jellemzően alacsonyabb, míg a hónap második felétől már magasabb összeg szerepel ezen a számlán. Az elmúlt egy hónap adatai alapján azonban megállapítható, hogy az elszámolási számlára sem kerültek milliárdjaival felszabaduló pénzek.
Mindezek nyomán elmondhatjuk, hogy a bankok a kéthetesből kivett pénzeknek csak egy részét helyezik az új irányadó eszközbe, még kevesebb az a pénzmennyiség, mely magyar állampapírban vagy egynapos jegybanki eszközben találná meg a helyét. Ezek után egyre erősebb a feltevés, miszerint a bankok kiutalják külföldre a felszabaduló pénzek nagy részét.
Székely Sarolta
mfor.hu