Rendszeresen hallani olyan esetekről, amikor kis- vagy közepes keresetű személyeknél bukkannak fel a revizorok, és a néhány millió forintos autó vagy lakás forrását kérik számon. Egy múlt év végi felmérés szerint a revizorok egy része is úgy véli, az ellenőrzések inkább a „kishalakat” érik el, főleg, mert aki teheti, eltünteti a revizorok szeme elől a kínos kérdésekhez vezető vagyonelemeket, kiadásokat.
Sokan offshore cégekbe menekítik ezek egy részét, ám erre is inkább a több százmillió forintos vagyonnal rendelkezők képesek, mint a kevésbé tehetősek, az APEH látókörébe tehát ez utóbbiak sokkal könnyebben belekerülnek. A vagyonok legalizálása is komoly anyagi erőt feltételez. Tény ugyanakkor az is, hogy igazán komoly vagyona keveseknek van, tehát a vizsgálati alanyok körében a nagy számok törvénye alapján is többen lesznek az „átlagos” jómódú polgárok.
A korábbi, évi néhány száz vizsgálat után az adóhatóság nem lehetett felkészülve a tavalyi rohamra, és tapasztalatok híján, pusztán a meglevő adatbázisokra alapozva sok olyan adózóra is kivetették a hálót, akiről első ránézésre látni lehetett, hogy nem tartoznak a vagyonosok körébe, vagy jogszerű volt a vagyonosodásuk – mondta el a Világgazdaságnak Herich György, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke.