A GVH idén ünnepli megalapításának, valamint az első versenytörvény elfogadásának 25. évfordulóját - emlékeztet a hivatal.
A hivatal elmúlt 25 éves tevékenysége három pillérre épül: versenyfelügyeletre, versenypártolásra és a magyarországi versenykultúra, valamint a fogyasztói kultúra fejlesztésére - olvasható a közleményben.
A versenyhatóság kifejti: jogalkalmazó hatóságként, munkájának legmeghatározóbb részét alapítása óta a versenyfelügyeleti eljárások teszik ki. A GVH a 25 év alatt több mint 3500 ügyzáró döntést hozott, ennek átlagosan mintegy 40 százaléka volt elmarasztaló, és közel 70 milliárd forint bírságot szabott ki.
A hivatal azt is kiemelte, hogy évek óta elsődleges jelentőséget tulajdonít a kartellekkel szembeni küzdelemnek, amit az is alátámaszt, hogy 2014-ig közel 300 versenykorlátozó megállapodás ügyében hozott döntést, és ennek kapcsán több, mint 54 milliárd forint bírságot szabott ki.
A GVH szerint társadalmi hasznossága abban is mérhető, hogy a fogyasztók legalább 58 milliárd forintot takarítottak meg a hivatal egyes versenyfelügyeleti - versenykorlátozó megállapodásokkal, erőfölényes visszaélésekkel, valamint fúziókkal foglalkozó - eljárásaival 2008 és 2012 között, míg a 2009-2014 közötti időszakban - egy másik, továbbfejlesztett módszerrel számolva - a GVH 97 milliárd forintra becsülte a társadalmi hasznát.
A hivatal közbelépése megkíméli a fogyasztókat azoktól a többletkiadásoktól, amelyekkel a GVH által megakadályozott versenyellenes magatartások és fúziók miatt egyébként szembesülnének - emelik ki a közleményben.
Hozzáfűzik, hogy a GVH felelős a versenykultúra fejlesztéséért, így a versenypolitikai ismeretek terjesztéséért, valamint a megfelelő tájékoztatásokért a jogkövető magatartás elősegítése érdekében. A GVH a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) együttműködve hozta létre a Budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központot (ROK), és komoly nemzetközi elismertségre tett szert ott folyó oktatási tevékenységének köszönhetően - áll a közleményben.
MTI