A Magyar Nemzeti Bank meglehetősen furcsa és szokatlan magatartást tanúsított tavaly a GDP-előrejelzéseit illetően, hiszen az érkező (nem túl fényes) negyedéves statisztikák ellenére makacsul kitartottak a 2,8 százalékos 2016-ra vonatkozó prognózisuk mellett. Pedig negyedévről negyedévre egyre kétségesebbé vált, képes lesz-e a magyar gazdaság ekkora növekedésre.
Ahogy azt a korábbi cikkünkben is kifejtettük: az első negyedévi 1,4 százalékos növekedés a második negyedév végére 1,8-ra, majd 1,9-re emelkedett, amit az utolsó negyedéves teljesítmény végül 1,8 százalékra mérsékelt. Ez a szezonálisan megtisztított adat, ám a nyers számot nézve sem jobb a helyzet, hiszen az 2 százalékos bővülésről árulkodik.
Kapcsolódó:
Ezt nagyon benézték Matolcsyék
Már akkor is utaltunk arra, hogy Matolcsyék makacs ragaszkodását csak az tüntetheti fel jobb fényben, ha a KSH a részletes adatok közlésével egyidőben az első közléstől eltérő teljesítményről számol be. Noha jelentős mértékű revideálásra nem volt sok esély, a szituáció élét tompíthatta volna, főleg, hogy a jegybank kifejezetten számol is ezzel az opcióval.
"A monetáris politika számára fontos, hogy a lehető legkisebb bizonytalanság mellett, a legszélesebb információs bázis alapján hozza meg a döntést, ezért az angol és a francia jegybankhoz hasonlóan megkíséreltük előrejelezni a GDP idősor revízióját. (...) Becslésünk alapján a GDP idei növekedését várhatóan 0,3-0,5 százalékpontos revízió jellemezheti a későbbi adatközlések alkalmával" - írta a jegybank a decemberi inflációs jelentésében.
Egyelőre a statisztikai hivatal ragaszkodik korábbi, 1,8 százalékos közléséhez és kitartan korábbi méréseinek eredményei mellett. A jegybank által várt revízió lehetőségével pedig nem éltek. Egyelőre.
Noha a statisztikai hivatalnak egy, három negyedév vagy akár egy év múlva is lesz lehetősége revideálni a GDP-adatokat, a jegybank által várt 0,5 százalékpontos módosítással is ugyanilyen távol lesz a jegybank 2016-os prognózisa a valóságtól. Az 1,8 százalékból ugyanis lesz 2,3 szemben a jegybanki 2,8 százalékkal.
mfor.hu