A nemzetközi hitelminősítő szerint az ír hazai és külső kormánykötvény-adósság besorolása az eddigi "Baa1" szintről a köztes "Baa2" kihagyásával "Baa3"-ra romlik.
A Moody's osztályzati módszertanában ez az utolsó, még befektetésre ajánlott fokozat; ez alatt a már nem befektetési ajánlású, spekulatív - a piaci zsargonban "bóvlinak" nevezett - osztályzati sáv kezdődik.
A cég az új ír besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. Ha a Moody's ismét rontja az ír adósosztályzatot, akkor Írország ennél a hitelminősítőnél elvesztené befektetési ajánlású besorolását.
Jelenleg Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelynek befektetésre nem ajánlott adósbesorolásai vannak a hitelminősítőknél.
A pénteki ír leminősítéshez fűzött londoni indoklásában a Moody's az okok között kiemelte, hogy várakozása szerint tovább fog gyengülni az ír kormány pénzügyi ereje, tekintettel az ír gazdaság "nyomott" aktivitására és a bankrendszerből az államra nehezedő, valószínűsíthető jövőbeni kötelezettségterhekre.
A most zajló költségvetési takarékossági program gyengíti a hazai keresletet. A következő öt évre bejelentett, 15 milliárd eurós - a tavalyi hazai össztermék (GDP) 9,6 százalékának megfelelő - nettó kiadáscsökkentés, amelynek célja a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalékra mérséklése 2015-ig, valószínűleg jelentős nyomást gyakorol az ír gazdaság kilábalási kilátásaira - áll a Moody's pénteki elemzésében.
A cég szerint ráadásul további konszolidációs intézkedések válhatnak szükségessé az államháztartási célok teljesítéséhez.
Mindemellett - az ír bankrendszer konszolidációja és a javuló rendszerszintű tőkemegfelelési mutatók ellenére - a magánszektor számára hozzáférhető hitelforrások várhatóan szűkösek maradnak.
A Moody's szerint az ír kormány pénzügyi erejét gyengíthetik az euróövezeti jegybank (EKB) esetleges sorozatos további kamatemelései is. Ez emelheti az ír állam saját finanszírozási költségeit, de kedvezőtlen hatással járhat az ír fogyasztókra is, tekintettel arra, hogy az ingatlanhitelek több mint 70 százaléka változó kamatozású - áll a Moody's pénteki elemzésében.
A hitelminősítő szerint mindemellett bizonytalanságot teremt az ESM jövőbeni likviditási támogatásához megkövetelt fizetőképességi teszt is.
A Moody's ugyanakkor hangsúlyozza, hogy Írország adósbesorolása a pénteki leminősítés után is a befektetésre ajánlott sávban van, tükrözve, hogy az ír gazdaság továbbra is versenyképes, és az adókörnyezet "üzletbarát". A cég szerint az ír gazdaság növekedési kilátásai hosszú távon jobbak sok más fejlett ipari gazdaságéinál.
A hitelminősítő szerint emellett változatlanul erőteljes Írország elkötelezettsége a költségvetési konszolidáció és a szerkezeti reformok mellett.
A Moody's legutóbb december közepén rontotta Írország adósosztályzatát. A cég akkor szinte példátlanul agresszív, egyszerre öt fokozatú leminősítéssel megvonta Írország elsőrendű besorolását, a bankveszteségekkel kapcsolatos költségvetési terhekkel és az ír gazdaság bizonytalan kilátásaival indokolva a drasztikus lépést.
A Moody's a decemberi leminősítéssel az addigi, magasan elsőrendű "Aa2"-ről - a köztes "Aa3", "A1", "A2" és A3" fokozatok kihagyásával - a közepes befektetési ajánlású sáv felső szélére, "Baa1"-re süllyesztette az ír kormánykötvény-adósság besorolását, és arra az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A cég ezt a besorolást rontotta most még további két fokozattal a befektetési sáv alsó szélére.
Az elmúlt hetekben a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's is több fokozatú leminősítésekkel vonta meg az elsőrendű adósosztályzatokat Írországtól.
MTI