Az októberi 11,5 milliárd forintos többlet után novemberben 75,9 milliárd forint hiánnyal zárt az államháztartás, így a 11 havi összesített deficit 1.123,7 milliárdot mutat, ami a GDP 4,3 százalékát teszi ki - közölte az államtitkár.
A központi költségvetésben 120,2 milliárdos, az elkülönített állami pénzalapoknál 10,4 milliárdos hiány keletkezett, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainál ugyanakkor 54,7 milliárd forint többlet alakult ki.
Katona Tamás megjegyezte, hogy az adó- és járulékbevételek a tervezettnek megfelelően alakultak, ezen belül a vártnál nagyobb volt az általános forgalmiadó-bevétel, ugyanakkor a jövedelemadó bevételek némileg elmaradtak az előirányzattól.
A PM azzal számol, hogy decemberben 135 milliárd forint többlet keletkezik az államháztartásban, s így GDP arányosan tarható a 3,8 százalékos, 992,4 milliárd forintos pénzforgalmi deficit - rögzítette az államtitkár.
"Várakozásaink szerint a decemberi adóbevételek összességében a tárca számításai szerint folynak be, az összetétel némileg eltérhet a korábban várttól, azaz a társasági adóból kevesebb, a fogyasztáshoz kapcsolódó adókból több érkezik" - magyarázta Katona Tamás.
Ha a PM ismert prognózisából indulunk ki, akkor az év utolsó hónapjában a nagyobb tételek közül az egész évre tervezett 418 milliárd forintos társasági adóhoz 165 milliárdnak, az 1.914 milliárdra tervezett szja-hoz 214 milliárdnak, a 2.130 milliárdra tervezett áfához 109 milliárd forintnak kellene befolynia a költségvetésbe az MTI számításai szerint, ami összesen 488 milliárdot tesz ki. (A múlt év decemberi tényadatai: társasági adó 174 milliárd, szja 199 milliárd, áfa 119 milliárd, összesen 492 milliárd forint.)
Az államtitkár jelezte: a kiadások a prognózisnak megfelelően alakulnak, érződik a kormány takarékossági intézkedéseinek hatása, augusztus óta a költségvetési szervek kiadásai alacsonyabbak a 2008. év megfelelő időszakának összegeinél. Emellett a kormány továbbra sem kívánja elkölteni a költségvetésben szereplő 78 milliárd forint összegű egyensúlyi tartalékot - tette hozzá.
A Pénzügyminisztérium végleges, 2009. évi államháztartási prognózisa szerint a GDP arányos pénzforgalmi hiány - önkormányzatok nélkül - 3,8 százalék lesz, önkormányzatokkal együtt 4,1 százalék, az eredményszemléletű (ESA) deficit - önkormányzatokkal együtt - 3,9 százalék.
Katona Tamás a napokban közölt III. negyedévi 7,1 százalékos év/év alapon mért GDP csökkenéshez azt fűzte hozzá, hogy a szaktárca szerint a gazdasági visszaesés mélypontja a harmadik negyedévben volt, a negyedik negyedévben a visszaesés 5 százalékra mérséklődik, de az év egészében a prognosztizált 6,7 százalék valószínűsíthető. Elmondta azt is: jövőre a GDP a korábban várt 0,9 százalékos csökkenés helyett 0,6 százalékkal zsugorodhat, a beruházások bővülése 0,8 százalék lehet a korábban várt 0,6 százalékkal szemben, miközben az infláció várhatóan 3,9 százalék lesz a korábban közölt 4,1 százalék helyett.
A folyó fizetési mérleg GDP arányos hiánya jelentősen javul: idén a korábban közölt 3 százalék helyett 0,5 százalék, jövőre pedig a korábban várt 3,4 százaléknál jóval kisebb, 1,5 százalék lesz - jelezte az államtitkár.
MTI/Menedzsment Fórum