A francia fővárosi önkormányzat 2008 végén hozta létre Eau de Paris néven saját cégét, amely 2010. január 1-én átveszi a vízközműveket a Veoliától, amely Párizs jobb partját, illetve a Suez Environnement-től, amely a főváros bal partját látja el jelenleg ivóvízzel. Az új vállalat azonban 18-24 hónapig az eddigi szolgáltatókat bízta meg a mérőórák leolvasásával és az ügyfélszolgálat ellátásával.
A világ második legnagyobb vízközmű szolgáltatója, a tavalyi évet 12,4 milliárd eurós forgalommal záró Suez Environnement - amelynek eddig évi 28 millió eurós bevétele volt a párizsi városházától - a következő két évben 13,3 millió eurót kap a továbbra is ellátott szolgáltatásokért a fővárosi önkormányzattól.
Az intézkedés nem "megfutamodás" Bertrand Delanoe főpolgármesternek a víz "vissza-önkormányzatosításra" irányuló döntéséhez képest, hanem olyan technikai kényszer, amely elengedhetetlen volt az új szerződések véglegesítéséhez - mondta a lapnak Anne Le Strat. Párizs vízszolgáltatásáért felelős alpolgármestere szerint nem maradt elég idő az informatikai rendszer lecseréléséhez.
A Veolia és a Suez Environnement jelenlegi informatikai rendszere "inkompatibilis" a városháza által használt programokkal, s az alpolgármester szerint a szolgáltatók nem minden kérdésben könnyítették meg az átvételt. Vagyis a régi szolgáltatók addig vesznek részt a vízközművek üzemeltetésének egy részében, amíg az önkormányzat létre nem hozzá saját informatikai rendszerét.
A lap szerint azonban a szolgáltatások egy részét a jövőben is alvállalkozók fogják ellátni, amelyekre néhány hónapon belül közbeszerzési pályázatot ír ki a városháza. Párizs az első olyan főváros, amelyet receptorral működő "távleolvasással" látott el a Suez. A bal part lakóinak 90 százaléka így interneten részletesen követheti vízfogyasztását, s elképzelhető, hogy ezt a szolgáltatás az önkormányzat az egész városra kiterjeszti.
Az alpolgármester elmondta a lapnak, hogy az vízközmű átvétele nagyon bonyolult folyamat a hatszáz dolgozó szempontjából, amelynek átláthatóságára sok időt szenteltek a felek. A teljes munkaidőben foglalkoztatottak - 230 személy - közül mindenki átkerül az önkormányzati céghez, velük jelenleg folynak a tárgyalások a korábbi szerződésüknek megfelelő feltételeket biztosító új munkaszerződésről, illetve a kollektív szerződésről. A Párizsban részleges munkaidőben alkalmazott dolgozók közül azonban senki nem kívánta otthagyni a Suezt - írta a Le Figaro.