2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar kereskedelmi bankok hitelminősítői besorolásának rontása az ország megítélését tükrözi, a cégek ettől nem kerülnek érdemben rosszabb helyzetbe, a finanszírozhatóságuk nem kerül veszélybe - vélekedett a Raiffeisen Bank elemzője.

Herczenik Ákos, a Moody's nyolc magyarországi bankot érintő minősítés felülvizsgálatával kapcsolatban az MTI-nek leszögezte: fontos tisztázni, hogy nem a bankok életében történt bármiféle változás, hanem arról van szó, hogy amikor a hitelminősítők az ország besorolását változtatják, akkor ezt végigvezetik a bankokon is. Hozzátette, hogy a másik nagy hitelminősítőnél, az S&P-nél már ezeken a szinteken voltak a magyar bankok besorolásai.

A Moody's Investors Service kedden rontotta hét magyar kereskedelemi bank hitel- és betéti besorolását, miután egy nappal korábban a befektetésre ajánlott kategória alsó határára minősítette vissza Magyarország deviza- és forintadósi besorolásait. A keddi leminősítés az OTP Bankot, az OTP Jelzálogbankot, az K&H Bankot, az MKB Bankot, az Erste Bankot, az MFB-t és a Budapest Bankot sújtotta, miközben az FHB Bank besorolását - a leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással - Baa3/Prime-3 szinten megerősítette a Moody's. Az FHB minősítése most egy szinten van a többi bankéval.

Herczenik Ákos úgy vélte, a bankokat érintő leminősítés önmagában nem nagyon befolyásolja azok megítélését, az azonban, hogy az ország megítélése most összességében kedvezőtlenebb, csekély mértékben hatással lehet a cégek piaci forrásbevonásaira is.

Megjegyezte, hogy az OTP meggyőző tőkeszerkezete továbbra sem kerül veszélybe attól, hogy az országgal kapcsolatos aggodalmak fokozódtak. Hozzátette azt is, hogy az OTP esetében egyik mutató besorolása sem került "junk", azaz bóvli kategóriába, sőt egyes elemeket, például a bank devizaadósságát egy fokozattal jobb szintre sorolta be a Moody's, mint az országét.

Az elemző ugyanakkor kifejtette: ha az ország átsorolódna "junk" kategóriába, és ezen keresztül át kellene sorolni a magyar cégek bizonyos mutatóit is a bóvli kategóriába, annak már lényegesen nagyobb hatása lenne. Vannak ugyanis olyan intézményi befektetők, amelyek nem tarthatnak ilyen besorolású eszközöket.

"A választóvonalon ingadozunk, ez alá bekerülni már nagyon nem lenne jó se a cégeknek, se az országnak" - mondta az elemző.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!