3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A britek jelentős többsége támogatja, hogy David Cameron miniszterelnök vétót emelt az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezet ellen a múlt heti brüsszeli EU-csúcson.

A londoni polgármester szerint ugyanakkor az EU nem is elsősorban a vétó miatt "dühös" Nagy-Britanniára, hanem azért, mert a briteknek "igazuk volt" az euróval kapcsolatban.

A The Times című tekintélyes konzervatív napilap megbízásából elvégzett, hétfőn ismertetett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 57 százaléka helyeselte, hogy Cameron - egyedüliként a tagállamok vezetői közül - megvétózta a tervezet uniós szintű elfogadását, és csak 14 százalékuk rosszallja a kormányfő lépését.

A felmérés tanúsága szerint a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció kisebbik pártjának, az erőteljesen EU-párti Liberális Demokratáknak a szavazói közül is 49 százalék támogatja a konzervatív párti miniszterelnök döntését.

Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, aki a Liberális Demokratákat képviseli a kormányban, előző nap a BBC televízióban azt mondta, hogy "mélységes csalódottsággal" nyugtázta Cameron vétójának hírét. Clegg tartózkodott ugyan David Cameron személyes bírálatától, de kijelentette: "kirívóan elhibázottnak" tartja azoknak az EU-szkeptikus konzervatív képviselőknek a hozzáállását, akik "arra biztatták (Cameront), hogy tanúsítson bulldogmentalitást" a brüsszeli EU-csúcson.

A The Times megbízásából készült közvélemény-kutatás szerint ugyanakkor a briteknek alig több mint a harmada - 35 százalékuk - tartja úgy, hogy Cameron csak a Konzervatív Párt EU-ellenes szárnyához tartozó képviselők nyomására folyamodott a vétóhoz. A megkérdezettek 53 százaléka viszont azzal a megállapítással értett egyet, miszerint a vétó megmutatta, hogy a brit miniszterelnök kész kiállni az ország érdekeiért az EU-val fenntartott kapcsolatokban.

Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere a hétfői The Daily Telegraph által közölt, helyenként maró gúnnyal átitatott cikkében annak a véleményének adott hangot, hogy az EU nem elsősorban a költségvetési integráció szorosabbra vonását célzó szerződés elvetése miatt dühös Nagy-Britanniára. "Európai testvéreink krónikus dühének" valódi oka Johnson szerint az, hogy kiderült: a briteknek "teljesen igazuk volt" az euróval kapcsolatban.

A brit politikusok több mint húsz éve mondogatják, hogy a valutaunió nem lesz működőképes, mert politikai unió nélkül megvalósíthatatlan, a politikai unió létrehozása viszont demokratikus alapon lehetetlen. "Sarkozy barátom, nem az angolszász bankárok okozták az euróövezet bajait, hanem az, hogy az euróövezeti országok - élükön véletlenül éppen Franciaországgal - teljesen képtelennek bizonyultak a maastrichti szabályok betartására" - írta Johnson, szavait egyenesen Nicolas Sarkozy francia elnöknek címezve.

A londoni polgármester szerint "valószínűtlen", hogy az euró még egy év múlva is a jelenlegi formájában létezni fog, és a legjobb lenne, ha a görögöknek - "és esetleg másoknak is" - megengednék, hogy rendezett módon végrehajtott kilépéssel szabaduljanak meg "szenvedéseiktől".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!