5p

A világgazdasági válság miatt a magyarországi német cégek körében is mélyponton vannak a gazdasági várakozások, a tavalyi évhez képest pedig még kevésbé elégedettek a befektetői környezettel - derül ki a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara konjunktúrafelméréséből. Az már évek óta megfigyelhető, hogy leginkább a túlzott bürokráciával, a magyar adórendszerrel és a jogbiztonsággal van problémájuk a vállalatoknak, ezeken a területeken pedig szerintük csak romlott a helyzet tavalyhoz képest.

Elégedetlenebbek a Magyarországon jelen lévő német cégek a befektetési környezettel, mint egy éve. Igaz, ennek ellenére a vállalatok 80 százaléka most is hazánkba hozná befektetését (ez az arány tavaly 73 százalék volt), ami arra utal, hogy hosszú távra terveznek - hangzott el a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara keddi sajtótájékoztatóján.

A profit felét visszaforgatják

"A rossz gazdasági helyzet ellenére tavaly is folytatódott a német cégek tőkebefektetése hazánkban, jelenleg ezek a vállalatok a legnagyobb külföldi befektetők Magyarországon" - mondta el Straub Elek, a kamara alelnöke. Hozzátette: a német cégek az itt megtermelt profit 50 százalékát visszaforgatják, ami szintén azt jelzi, hogy hosszú távon gondolkoznak hazánkban.

"Kicsit javult Magyarország megítélése tavalyhoz képest a régióban: a 18 országot felvonultató listán a hetedik helyen állunk. Egy-két éve sokan még csodát, mintaállamot emlegettek például a balti országokkal kapcsolatban, azonban mostanra talán reálisabb lett Magyarország megítélése is" - mondta el Dirk Wölfer, a német-magyar kamara kommunikációs osztályvezetője. Dirk Wölfer kiemelte, hogy egy-egy ország megítélése nincs kőbe vésve, mindig újra és újra meg kell erősíteni a befektetői bizalmat megfelelő gazdaságpolitikával.

Az már évek óta megfigyelhető, hogy a német cégek leginkább a túlzott bürokráciával, a jogbiztonsággal, az átláthatósággal és az adórendszerrel kapcsolatban fogalmaznak meg kritikákat hazánkkal kapcsolatban. Ezeken a területeken csak romlott a helyzet az elmúlt években - a kamara véleménye szerint reformokra lenne szükség, hogy javuljon a megítélés.

"A februárban készült felmérés arra nem tért ki, hogy a gyenge forint mennyiben érintette a Magyarországon jelen lévő német cégeket, de az utóbbi években most volt a legmagasabb azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek a mielőbbi euróbevezetést sürgették. Ez arra utal, hogy a külföldi befektetőknek is fontos az árfolyamstabilitás" - hangsúlyozta Dirk Wölfer.

Duplázódtak a munkaerőköltségek

"Az elmúlt nyolc évben Magyarországon megduplázódtak a munkaerőköltségek, azaz a munkabér és az arra rakódó terhek. Ez a régió többi országában is megfigyelhető volt" - elemezte az eredményeket Dirk Wölfer. Ugyanakkor a kérdéses időszakban Németországban csak húsz százalékkal emelkedtek a munkaerőköltségek.

A német-magyar kamara képviselői is elismerik, hogy Közép-Kelet-Európának van még hova felzárkóznia, azonban a jelenlegi dinamikát elnézve a következő években csökkenni fog a különbség a földrész nyugati fele és a régió között.

A kkv-k vezethetnek ki a válságból

"A válság elsősorban a nagy, exportorientált cégeket sújtja, a kis cégeknek stabilizáló hatásuk lehet a gazdaságra" - hangzott el a sajtótájékoztatón. Dirk Wölfer kiemelte: most a Magyarországon jelenlévő német cégek jó része a kkv-szektorból kerül ki, elenyésző azoknak a száma, amelyek ezernél több embert foglalkoztatnak.

Az idei tervekkel kapcsolatban a kamara kommunikációs munkatársa közölte: utoljára 2002-2003-ban volt a mostanihoz hasonló visszaesés a beruházási tervek területén, ez a foglalkoztatottságot is érinti. A felmérés szerint a német vállalatok 42 százaléka számít arra, hogy a válság miatt elbocsátásokra kényszerül majd itthon, és mindössze 7 százalékuk bővítené alkalmazottai számát.

A német beruházások sorában a kecskeméti Mercedes-gyár megépítése lehet a legjelentősebb. Straub Elek a sajtótájékoztatón kiemelte: a vállalat képviselői többször megerősítették, hogy a tervek szerint halad a beruházás, hosszú távra terveznek Magyarországon, ezért nem kell attól tartani, hogy a válság miatt meghiúsul a gyár felépítése.

Bíznak a Bajnai-csomagban

"Rövid idő telt el vasárnap óta, de a bejelentett lépések abba az irányba mutatnak, amiért már mi is többször felemeltük a szavunkat" - válaszolta Straub Elek arra a kérdésre, hogyan látja a kamara az új miniszterelnök csomagját. Szerinte a program fontos elemei, mint a spórolás, a munkára rakódó terhek csökkentése, az esetleges későbbi adócsökkentés, mind kedvezően hathatnak a magyar gazdaság megítélésére.

Ha megtörténnek a bejelentett lépések, akkor azok javíthatják a német vállalatok hangulatát is, de ez csak rövidtávú hatás lenne. Ahhoz, hogy hosszú távon is javulás legyen megfigyelhető, az kellene, hogy hatni kezdjenek ezek az intézkedések, illetve sikerüljön orvosolni a legfontosabb problémákat.

Dirk Wölfer kitért arra is, hogy a magyar és a német konjunktúra szorosan összekapcsolódik. Szerinte a magyar gazdaság is hasonló mértékben eshet vissza idén, mint a német. A felmérés szerint egyébként a német cégek kilencven százaléka számít arra, hogy idén romlani fog a magyar gazdaság helyzete, a többiek is legfeljebb stagnálást várnak.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!