Az MKB Bank hétfőn jelentette be, hogy október 13-tól határozatlan időre felfüggeszti az euró és svájci frank alapú hitelek igénylésének befogadását az árfolyamkockázatok miatt. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője szerint ha több bank is így dönt, az visszafogja a kiskereskedelmi forgalmat, hatása lesz az ingatlanpiacra és a járműkereskedelemre.
Barcza György, a K&H Bank elemzője úgy vélte: amennyiben több bank is ezt a lépést választja, akkor elképzelhető, hogy a fogyasztás a jövő évi enyhe emelkedés helyett negatív tartományban marad. A devizahitelek felfüggesztése akár több százalékponttal is csökkentheti a rendelkezésre álló forrást. A fogyasztás csökkenése pedig lassítja a GDP növekedését - tette hozzá.
Másrészt viszont a rendelkezésre álló források csökkenése a fogyasztást is visszafogja, következésképp az import is mérséklődik. Ez javítja a külkereskedelmi mérleget, csökkenti a folyó fizetési hiányt.
Török Zoltán szerint a forint árfolyamára nem lesz döntő hatása a devizahitelek felfüggesztésének. Barcza György ugyanakkor úgy vélte, ha több bank is felfüggesztené a devizahitelezést, az akár markánsabb forint gyengülést okozhatna, hiszen a devizahitelek forintkeresletet támasztanak.