3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A feltörekvő piacokat és a részvényeket preferálják a globális befektetési alapok a fejlett régiókkal és a fix hozamú eszközökkel, illetve a devizákkal szemben - idézi az Emerging Markets pénzügyi hírportál a Bank of America Merrill Lynch tanulmányát.

A pénzintézet az idén február 1-7. között 251, együttesen 691 milliárd dollárt kezelő befektetési szakember megkérdezésével állította össze felmérését a globális alapok befektetési preferenciáiról és gazdasági növekedési várakozásaikról. Eszerint a befektetési szakemberek 2011 februárja óta a legnagyobb mértékben bíznak a gazdasági növekedésben, és nyereség-várakozásaik is két éve a legmagasabb szintre emelkedtek.

A befektetés-kezelő szakemberek 12 hónapja a legnagyobb mértékű bizalommal viseltetnek a feltörekvő térségek részvényeivel szemben: 43 százalékuk számolt be arról, hogy növelte a kategória súlyozását portfoliójában. Az euróövezeti befektetésekkel szemben azonban csökkent a bizalom, a befektetőknek már csak 8 százaléka súlyozta túl a kategóriát saját portfoliójában a benchmark portfolióhoz képest, szemben a januári 15 százalékkal. A Bank of America Merrill Lynch elemzése azonban megállapítja, hogy az euróövezet még ezzel együtt is a második legnépszerűbb befektetési térség a feltörekvők után.

Ágazati bontásban a legnépszerűbb befektetési kategóriát a gyógyszeripari vállalatok részvényei adják, a második helyen pedig a technológiai vállalatok állnak - annak ellenére, hogy a kategória nettó túlsúlyozási értéke 2004 óta a legalacsonyabb szintre csökkent.

Banki papírokban a globális alapkezelők 2007 februárja óta a legnagyobb mértékben növelték befektetéseiket. Az amerikai alapkezelők 24 százaléka emelte túlsúlyosra befektetéseit amerikai bankok részvényeiben, ami a valaha elért legmagasabb arány. Az elemzés szerint a befektetők a nyersanyag- és energiaipari papírokat kedvelik a legkevésbé.

A feltörekvő kategórián belül a kínai részvényeket preferálják leginkább a befektetők: 50 százalékuk tartja a kategóriát a benchmarknál nagyobb súlyozással portfoliójában. Februárban Kína után az orosz, thaiföldi és török részvények voltak még a legkedveltebbek az alapkezelők körében. "Romlott viszont a brazil részvények megítélése: az alapkezelőknek már 42 százaléka tartja a papírokat alacsonyabb súlyozással portfoliójában, ami a mindenkori legalacsonyabb aránynak számít" - írja a tanulmány.

Ágazati bontásban a feltörekvő piaci részvények között a tartós fogyasztási javak gyártói és a technológiai ágazatok képviselői szerepeltek megemelt súlyozással a portfoliókban, a pénzügyi részvények súlyozása pedig hat hónapja első alkalommal csökkent semleges szintre. Az ázsiai-csendes-óceáni térség befektetői látványosan megemelték az indiai és indonéziai részvények súlyozását portfolióikban, csökkentették viszont a dél-koreai és az ausztrál papírokét. A befektetési szakemberek az aktív növekedési stratégiát folytató vállalatokat kedvelik leginkább. A tanulmány megállapítása szerint 48 százalékuk szerint a vállalatoknak beruházásokra kell fordítaniuk a rendelkezésre álló forrásokat, és csak 12 százalékuk véli úgy, hogy elsősorban hiteleik törlesztésére kellene.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!