5p

A globális korrekció a forintot is magával rántotta, amivel lényegében lenullázódott a konvergencia program bejelentésével kibontakozott rali. A görög fejlemények akár 300 forint felé is tolhatják az euró árfolyamát - derül ki a Raiffeisen Bank heti elemzéséből.

A Raiffeisen Bank elemzői szerint sajnos nincs min csodálkozni a héten megjelent GDP-adattal kapcsolatban (december vége óta reálértéken 1,3 százalékkal csökkent a GDP, az éves mutató pedig -0,7 százalék lett), hiszen elpárolgott az összes növekedési faktor a magyar gazdaságból az idei első három hónapra, a kivitel erős húzó ereje már a tavalyi második félévétől folyamatosan apad, a lakosság a kiskereskedelmi adatokból ítélve újra csökkenő mértékben fogyaszt, és valószínűleg az állami kiadások visszafogása is lefelé tolta a gazdaság teljesítményét. Ami még negatív hír, hogy a KSH visszafelé sokat módosított a gazdasági adatokon, aminek eredményeképpen azt a képet kapjuk, hogy már a tavalyi második negyedévben leállt a magyar gazdaság növekedése.

Rossz hír, hogy emiatt a második negyedévben még alacsonyabb növekedési számra számítanak a szakemberek (-1,1 százalék év/év), az eddigi adatok ugyanis egyelőre nem mutatnak sehol sem fordulatot. A második félévben eddig arra számítanak, hogy kikecmereghet a gazdaság a recesszióból, de az európai fejlemények éppenséggel nem abba az irányba mutatnak, hogy ez meg tud majd valósulni. Komoly kockázatát látják ez alapján annak, hogy az egész éves előrejelzésüket (-0,5 százalék) alul fogja teljesíteni a magyar gazdaság.

Jövő héten sem fontos adat nem várható, sem új hír az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban, minden lokális faktort azonban zárójelbe tesz az eurózóna, pontosabban a görögországi fejlemények. Gyakorlatilag teljes egészében a nemzetközi történések szabják meg mostanság a magyar piacok alakulását. A globális korrekció magával rántotta a forintot is, immár ismét 300 körül jár az euróval szembeni árfolyam, amivel lényegében lenullázódott a konvergencia program bejelentésével kibontakozódott rali. És ez így maradhat a továbbiakban is, a görög fejlemények akár 300 fölé is tolhatják a kereskedést - derül ki a bank elemzéséből.

Az európai aggodalmak beárnyékolják a hazai lehetőségeket

Az elmúlt 9 hétből immár a hetedik hete zár alacsonyabban a vezető magyar részvénypiaci index. A pénteki OTP és Richter teljesítménynek köszönhető, hogy nem megint heti mélyponton zárt a mutató. Hiába jelentett a két legnagyobb index súllyal rendelkező cég a héten kedvező számokat az európai aggodalmak messzemenően beárnyékolták a hazai lehetőségeket. Az OTP (negyedéves jelentését lásd: OTP: 33,4 milliárdos a végtörlesztés végső számlája) annak ellenére, hogy a kockázati költségek csökkentésében bizonytalan, bízik az éves profitcélok elérésében. A növekedést az orosz és ukrán piacoktól várja, de a bővülési tervek háttérbe szorulnak. A MOL új költségcsökkentési terveket jelentett be, és profitszámai is meghaladták a várakozásokat, de így sem sikerült trend ellen fordulni. Az elemzők szerint a kitermelési volumen stabil maradhat és az új adónemekkel is meg tudnak birkózni. A Magyar Telekomról hasonlók mondhatók el. Miután a parlament elfogadta a telekom adókat újabb történelmi heti mélyponton zárt a részvény. A július elsejétől bevezetésre kerülő adó 10 milliárd forintjába kerül a cégnek.

Euró vagy drachma?

Nem is kérdés, hogy mi határozta meg leginkább az elmúlt időszak európai piaci folyamatait: a nagy kérdés, euró vagy drachma. Az egyértelmű a bank szakemberei szerint, hogy nem lenne jó, ha Görögország kilépne az eurózónából, de ez nem azt jelenti, hogy ne történhetne meg. A görög koalíciós tárgyalások kudarcba fulladtak a héten, a parlament feloszlatta magát, ügyvivő kormányt alakítottak és kiírták a választásokat június 17-ére. A legtöbb kutatás szerint a baloldali politikai szövetség, a Syriza a legesélyesebb ennek megnyerésére jelenleg. Márpedig ennek vezetője (de újabban már Antonis Samaras, ND-elnök is) a nemzetközi hitelprogram feltételeinek újratárgyalását tartja szükségesnek. Ez az, amiről viszont az EU-s vezetők nem akarnak hallani, hiszen ez esetben azonnal lenne még minimum négy jelentkező (Portugália, Spanyol-, Ír- és Olaszország), akik szintén könnyítést kérnének a megszorító-programjaikhoz képest.

A görög politikusokat a további támogatások felfüggesztésével próbálják jobb belátásra bírni, amely esetben megszűnne a görög kormány fizetőképessége: nem hogy az adósságot, de az állami alkalmazottakat sem tudnák kifizetni - vélik az elemzők. Az események pedig könnyen tudnak olyan gyors fordulatot venni, mely kitépi a politikusok kezéből az irányítást: a politikai herce-hurcától megijedt görögök euró-tartási vágya gyorsan erősödik, nem hivatalos források szerint napi sokszáz millió eurót vesz ki a lakosság a bankokból, és ebben az ütemben még nagyságrendileg 10 napnyi volumen van a pénztárakban. Azt nem nehéz belátni, hogy a dolgok eszkalálódása milyen drasztikus hatással lenne egész Europára, de még egy menedzselt kilépés is jelentős károkat okozhat. Mindent egybevéve az eurózóna tagok követelései a görög gazdasággal szemben durván 500 milliárd euróra rúgnak, ennek az összegnek a sorsa teljesen bizonytalanná válna, de még ennél is nagyobb kockázati faktor, hogy tovaterjed más periférikus országra a tűz. Az EKB-ban, de a legtöbb kormányban is dolgoznak már azon, hogyan akadályozható meg, hogy magával rántsa a többi országot is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!