3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem csupán azokat az országokat érintik a hitelminősítők döntései, amelyekre azok vonatkoznak, hanem a velük szoros kapcsolatban álló gazdasági szereplőket is. Ez különösen igaz az eurózónára, derül ki az IMF jelentéséből, mely az első olyan kutatás, ami a fejlett piacokon vizsgálja a hitelminősítői döntések hatásait.

Az IMF kutatása a 2007 és 2010 közötti európai döntéseket elemzi, köztük a Magyarországot is érintőeket. A vizsgálat azért fontos, mert az Európai Unió pénzpiacai rendkívüli mértékben integráltak, így az sem meglepő, hogy egy-egy hitelminősítői döntés nem csupán az adott ország CDS-felárát érintette, de más országokra, sőt más piacokra is rendkívüli továbbgyűrűző hatást tudott gyakorolni.

Az IMF jelentése szerint az időszak elsősorban negatív előjelű változásai a hitelminősítésben hiába korlátozódtak csupán pár országra, mégis jelentős hatást tudtak gyakorolni az egész eurózónára, így egy leminősítés hatására a valutaunió többi országának is megelőző lépéseket kell tennie.

A leminősítések nem csupán az országok kockázati felárát érinthetik, hanem más országok bank, biztosítási és akár a nem pénzügyi szektorát, továbbá a tőzsdeindexeket is lefelé nyomják.

A hazánkat is magába foglaló kelet-közép-európai térségből érkező hírek kevésbé jelentős hatást gyakorolnak az eurózónára, ugyanakkor természetesen ez is elsősorban a gazdasági kapcsolatok mértékétől függ, így egy esetleges magyar leértékelés a német, az osztrák vagy a holland piacot érintheti leginkább érzékenyen.

A három fontos hitelminősítő lépései közül egyébként eddig a Standard & Poor's értékelései gyakorolták a legnagyobb hatást a piacokra, és ez a vállalat változtatott a leggyakrabban is a minősítésein, míg a Fitch lépett a legritkábban, és gyakorolta a legkisebb hatást. (mfor.hu szerk: A tanulmány a hitelminősítők múlt heti leminősítési sorozata előtt készült.)

A Bizottság is aggódik

Uniós hivatalnokok kritizálták is a hitelminősítőket, mondván azok döntései messzeható következményekkel járnak, és jelentős mértékben rontottak az európai adósságválság helyzetén. Az Európai Bizottság egyébként szeptemberben kíván javaslatot tenni a hitelminősítők szigorúbb szabályozására és a verseny erősítésére a piacon.

A Bizottság ugyancsak nem ért egyet Görögország múlt heti leértékelésével, mondta a Bizottság szóvivője, hozzátéve, hogy a tagállami kormányok is hasonlóan gondolkodnak, amit az is bizonyít, hogy továbbra is biztosítanak segítséget a déli országnak. Az EKB és az IMF is hasonló véleményen van, tette hozzá.

Yves Mersch, az EKB kormányzó tanácsának a tagja szerint növekszenek az aggodalmak az európai környezet félreértése kapcsán, és számos javaslat érkezett a privát szektorból a hitelminősítők meglepő lépései kapcsán, írja a Bloomberg.

Mindenesetre a kutatás eredményei szerint a hitelminősítők lépései rendszerszintű következményekkel járhatnak, és rendkívüli nyomást képesek gyakorolni az eurózónára, gyakran növelve a terhelést az európai pénzügyi környezeten, ami a nem eurót használó uniós országokra, mint hazánk, szintén negatív következményekkel járhatnak.

Kosztolányi Bálint

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!