Az államadósság GDP-hez mért aránya és a devizaadósság a következő években tovább csökken a jegybank elemzései szerint - mondta Baksay Gergely, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója egy szakmai konferencián csütörtökön Budapesten. Ezzel együtt, az ország versenyképességének további javítása érdekében, mérsékelni kell az adóterheket, amiben előrelépés, hogy jövőre az eredeti elképzelésekhez képest jobban, 19,5 százalékra csökkenhet a szociális hozzájárulási adó és az egészségügyi hozzájárulás kulcsa.
A jegybank igazgatója az MNB költségvetési előrejelzését bemutatva elmondta: a jegybanki szakértők továbbra is a kormány 2017-es hiánycéljánál alacsonyabb, 1,6-1,8 százalékos deficitet prognosztizálnak. Ezt alátámasztja, hogy 2017 első felében az államháztartás ESA (uniós) elszámolás szerinti egyenlege többletet mutatott - jelezte.
Jövőre az államháztartási hiány a 2,4 százalékos deficitcéllal összhangban alakul, enyhe fiskális ösztönzés mellett. A szakértő szerint a 2016-2018 közötti adóintézkedések hozzájárulnak Magyarország versenyképességének növeléséhez.
Hozzáfűzte: az elmúlt években a GDP 1,6 százalékával csökkentek a kamatkiadások, ez fedezetet biztosít az esetleges költségvetési élénkítésre.
Simon József, az Állami Számvevőszék számvevő osztályvezető-főtanácsosa az idei büdzsé teljesítése során felmerülő kockázatokról elmondta: az áfa-, a jövedéki adó- és az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) befizetésénél elmaradások lehetnek, együttesen a pénzforgalmi egyenleget nézve a három adónemből 75-110 milliárd forintos elmaradás is lehet a tervezetthez képest.
MTI