Az S&P az idei első, márciusi 20-án végrehajtott felülvizsgálaton - a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban viszonylag szokatlan módon, az addigi és az azóta is érvényes stabil kilátás pozitívra javítása nélkül - egy fokozattal "BB plusz"-ra javította a devizában és a forintban fennálló hosszú lejáratú magyar államadósság besorolását.
A márciusi felminősítés előtt az S&P tartotta érvényben a leggyengébb besorolást Magyarországra: a hosszú lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata ennél a cégnél addig "BB" volt, két fokozattal rosszabb a befektetési ajánlású sáv alapszintjénél, és eggyel alacsonyabb a másik két nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service és a Fitch Ratings szuverén magyar besorolásánál.
A Standard & Poor's márciusi osztályzatjavításával a magyar államadós-besorolás mindhárom hitelminősítőnél azonos szintre került.
Nem biztos, hogy a Standard & Poor's a jövő péntekre kitűzött felülvizsgálati időpontban bármiféle újabb módosítást bejelent. Az Európai Unió által a globális pénzügyi válság után életbe léptetett szabályozás alapján - hacsak azonnali minősítési lépést igénylő rendkívüli fejlemény nem történik - a hitelminősítők az általuk előre meghatározott, Brüsszelnek benyújtott időpontokban hajthatnak csak végre adósosztályzati lépéseket EU-államadósok esetében. A szabályozás azonban arra nem kötelezi a cégeket, hogy a kijelölt napokon ténylegesen módosítsák is a menetrendben sorra kerülő szuverén EU-adósok besorolásait vagy az osztályzatok kilátását.
A Moody's a magyar szuverén besorolásról összeállított, e hét végén Londonban ismertetett éves értékelésében közölte: ha látja jeleit a nagyobb gazdaságpolitikai stabilitás által alátámasztott tartós gazdasági növekedésnek, és ha az államadósság csökkenésére is "erőteljes bizonyítékok" utalnak, akkor megfontolja a magyar államkötvény-kötelezettségek osztályzatának javítását.
A nemzetközi hitelminősítő 29 oldalas éves országelemzése szerint a cég által Magyarországra stabil kilátással érvényben tartott "Ba1" szintű államadós-besorolás a még mindig viszonylag magas államadósság és a gazdaság jelentős finanszírozási igénye mellett a magyar gazdaság sokrétűségét, viszonylagos ellenállóképességét, valamint a kordában tartott államháztartási deficitet is tükrözi.
MTI