Egyre kínosabb a helyzet
A hétfő reggeli kiábrándító júliusi kiskereskedelmi adatok kapcsán ismét előtérbe került, hogy a kormánynak lassan időszerű lenne felülvizsgálnia 2012-es és 2013-as makrogazdasági prognózisát, hiszen a piaci szakértők most lényegesen pesszimistábbak a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Az idei évre például hivatalosan még mindig 0,1 százalékos növekedést vár a kabinet, miközben az első félévben egy százalékkal visszaesett a gazdaság, és a már említett reggeli statisztika arra utal, hogy a harmadik negyedévben sem várható pozitív fordulat a belső fogyasztásban.
Ennél is fájdalmasabb lehet azonban a jövő év, hiszen a költségvetés parlament előtt lévő tervezetében a kormány még 1,6 százalékos GDP-bővüléssel számol, miközben a piaci elemzők és a jegybank stábja ennél lényegesen alacsonyabb, egy százalék alatti növekedést tart csak elképzelhetőnek. A várttól esetlegesen elmaradó bővülés pedig fájdalmasan érintheti a büdzsé bevételeit is, így a makropálya esetleges felülvizsgálatával párhuzamosan a költségvetést is módosítani kell.
"Egyelőre nincs új makrogazdasági előrejelzés. A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan figyeli a gazdasági folyamatokat és a beérkező adatokat. Ezen adatok alapján – ha szükséges – a korábbi makrogazdasági pálya felülvizsgálatára is sor kerülhet" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára hétfői online fógadóóráján. Vagyis nem tudtunk meg sokat, csak annyit, hogy a kormány sem zárja ki annak lehetőségét, hogy esetleg rontania kell majd előrejelzésén.
"Az eredetileg tervezetthez képest rosszabb makrogazdasági körülmények miatt a költségvetési törvényben szereplő extra tartalékok túlnyomó többségének megtakarítása szükséges" - válaszolta egy másik kérdésre Banai. Vagyis a kormány is látja az idei elcsúszást, csak a hivatalos módosítás késik még.
Akkor lesz költségvetés, ha jön az IMF
Az újságírók arról is faggatták a nemzetgazdasági tárca szakemberét, hogy mikorra várható a jövő évi költségvetés zárószavazása, melyet a közelmúltban halasztottak el. Banai Péter Benő ezzel kapcsolatban elmondta: "A költségvetés zárószavazásának felfüggesztésére a nemzetközi szervezetekkel való megállapodás miatti költségvetési főösszeget érintő módosítás átvezetésének lehetősége okán került sor. Így a zárószavazás időpontja is a tárgyalások előrehaladásának függvénye". Ugyanakkor szerinte nem volt felesleges a korai tervezés, hiszen az Országgyűlés már számos olyan kérdésben döntött, melyek függetlenek a hiteltárgyalásoktól, így "számos pozitív eredménye volt" annak, hogy már a nyár elején benyújtotta a törvényjavaslatot a kormány.
A fogadóórán felvetődött az a pletyka is, mely szerint az Európai Bizottság már a héten megindíthatja hazánkkal szemben a kötelezettségszegési eljárást a tranzakciós illeték miatt. Banai kifejtette: a kormány elküldte válaszát Brüsszelbe a kérdéssel kapcsolatban, melyre eddig nem érkezett reakció, "a kormánynak nincs információja születőben lévő kötelezettségszegési eljárásról".
Az NGM helyettes államtitkára egy másik újságírói kérdésre válaszolva ismét leszögezte, hogy az IMF-megállapodás előtt nem tervezi a kormány devizakötvény kibocsátását. Banai Péter Benő szerint hazánk kockázati megítélésének utóbbi hetekben tapasztalt javulásában szerepet játszanak nemzetközi folyamatok is, illetve a hiteltárgyalások miatt is erősödik a bizalom Magyarország iránt.
Az idei büdzsében a növekedési kockázatok mellett a kamatkiadások alakulása okozhatja a legnagyobb fejtörést, hiszen augusztus végéig már 866 milliárd forint szerepel ezen a soron, miközben az éves előirányzat 1065 milliárd forint, emellett 98 milliárdos kamatkockázati tartalék van. "A kamatkiadások éves összege várhatóan meg fogja haladni a törvényi előirányzat összegét. Jelenlegi ismereteim szerint a kamatkockázati tartalék összegén belül marad a kamatkiadások nettó többlete" - emelte ki ezzel kapcsolatban Banai.
Beke Károly
mfor.hu