4p

Eddig nem készült új makrogazdasági előrejelzés, pedig egyre kínosabb a piaci konszenzus és a kormány vágyálmai között tátongó szakadék 2013-at illetően. Azt az NGM is elismeri, hogy sor kerülhet a makropálya felülvizsgálatára, de most még nem tartják indokoltnak azt. Mfor.hu-háttér.

Egyre kínosabb a helyzet

A hétfő reggeli kiábrándító júliusi kiskereskedelmi adatok kapcsán ismét előtérbe került, hogy a kormánynak lassan időszerű lenne felülvizsgálnia 2012-es és 2013-as makrogazdasági prognózisát, hiszen a piaci szakértők most lényegesen pesszimistábbak a magyar gazdaság kilátásaival kapcsolatban. Az idei évre például hivatalosan még mindig 0,1 százalékos növekedést vár a kabinet, miközben az első félévben egy százalékkal visszaesett a gazdaság, és a már említett reggeli statisztika arra utal, hogy a harmadik negyedévben sem várható pozitív fordulat a belső fogyasztásban.

Ennél is fájdalmasabb lehet azonban a jövő év, hiszen a költségvetés parlament előtt lévő tervezetében a kormány még 1,6 százalékos GDP-bővüléssel számol, miközben a piaci elemzők és a jegybank stábja ennél lényegesen alacsonyabb, egy százalék alatti növekedést tart csak elképzelhetőnek. A várttól esetlegesen elmaradó bővülés pedig fájdalmasan érintheti a büdzsé bevételeit is, így a makropálya esetleges felülvizsgálatával párhuzamosan a költségvetést is módosítani kell.

"Egyelőre nincs új makrogazdasági előrejelzés. A Nemzetgazdasági Minisztérium folyamatosan figyeli a gazdasági folyamatokat és a beérkező adatokat. Ezen adatok alapján – ha szükséges – a korábbi makrogazdasági pálya felülvizsgálatára is sor kerülhet" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára hétfői online fógadóóráján. Vagyis nem tudtunk meg sokat, csak annyit, hogy a kormány sem zárja ki annak lehetőségét, hogy esetleg rontania kell majd előrejelzésén.

"Az eredetileg tervezetthez képest rosszabb makrogazdasági körülmények miatt a költségvetési törvényben szereplő extra tartalékok túlnyomó többségének megtakarítása szükséges" - válaszolta egy másik kérdésre Banai. Vagyis a kormány is látja az idei elcsúszást, csak a hivatalos módosítás késik még.

Akkor lesz költségvetés, ha jön az IMF

Az újságírók arról is faggatták a nemzetgazdasági tárca szakemberét, hogy mikorra várható a jövő évi költségvetés zárószavazása, melyet a közelmúltban halasztottak el. Banai Péter Benő ezzel kapcsolatban elmondta: "A költségvetés zárószavazásának felfüggesztésére a nemzetközi szervezetekkel való megállapodás miatti költségvetési főösszeget érintő módosítás átvezetésének lehetősége okán került sor. Így a zárószavazás időpontja is a tárgyalások előrehaladásának függvénye". Ugyanakkor szerinte nem volt felesleges a korai tervezés, hiszen az Országgyűlés már számos olyan kérdésben döntött, melyek függetlenek a hiteltárgyalásoktól, így "számos pozitív eredménye volt" annak, hogy már a nyár elején benyújtotta a törvényjavaslatot a kormány.

A fogadóórán felvetődött az a pletyka is, mely szerint az Európai Bizottság már a héten megindíthatja hazánkkal szemben a kötelezettségszegési eljárást a tranzakciós illeték miatt. Banai kifejtette: a kormány elküldte válaszát Brüsszelbe a kérdéssel kapcsolatban, melyre eddig nem érkezett reakció, "a kormánynak nincs információja születőben lévő kötelezettségszegési eljárásról".

Az NGM helyettes államtitkára egy másik újságírói kérdésre válaszolva ismét leszögezte, hogy az IMF-megállapodás előtt nem tervezi a kormány devizakötvény kibocsátását. Banai Péter Benő szerint hazánk kockázati megítélésének utóbbi hetekben tapasztalt javulásában szerepet játszanak nemzetközi folyamatok is, illetve a hiteltárgyalások miatt is erősödik a bizalom Magyarország iránt.

Az idei büdzsében a növekedési kockázatok mellett a kamatkiadások alakulása okozhatja a legnagyobb fejtörést, hiszen augusztus végéig már 866 milliárd forint szerepel ezen a soron, miközben az éves előirányzat 1065 milliárd forint, emellett 98 milliárdos kamatkockázati tartalék van. "A kamatkiadások éves összege várhatóan meg fogja haladni a törvényi előirányzat összegét. Jelenlegi ismereteim szerint a kamatkockázati tartalék összegén belül marad a kamatkiadások nettó többlete" - emelte ki ezzel kapcsolatban Banai.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!