Pfaffenbach - aki Merkel kancellár fő tanácsadója a G8-országcsoportot érintő ügyekben, ugyanakkor a német-magyar gazdasági kapcsolatok egyik legnevesebb berlini szakértőjének számít - Magyarország nehéz helyzetével kapcsolatban mindenekelőtt a lassú növekedésre és a külföldi eladósodásra utalt. Nézete szerint az elmúlt időszakban helyes lépések történtek, de a helyzet nem egyszerű. Kiemelte a kamatok alakításának dilemmáját: ha a kamatokat túl magasan állapítják meg, az fékezi a gazdasági növekedést, ha viszont túlzottan alacsonyan, az elriasztja a külföldi tőkét. Az államtitkár utalt arra is, hogy az államháztartás nehéz helyzete miatt rendkívül nehéz az emberek szociális helyzetének javítása.
Ezzel összefüggésben Bernd Pfaffenbach "jó tanácsként" azt fogalmazta meg, hogy a politikát - mint mondta - egyik irányban sem szabad "eltúlozni", hanem a középúton kell haladni. Az államtitkár a magyar-német gazdasági kapcsolatokat rendkívül fontosnak nevezte, és utalt a két ország gazdasági összefonódására.
Pfaffenbach szerint mindkét ország arra törekszik, hogy megerősödve kerüljön ki a jelenlegi gazdasági válságból, amit az együttműködés, a politikák összehangolása csak segíthet.
A gazdasági minisztérium államtitkár - aki legutóbb az év elején járt Budapesten - hangsúlyozta, hogy Magyarország a jelenlegi nehéz helyzetben is számíthat a német támogatásra. Ehhez semmi kétség nem fér - mondta, utalva arra, hogy a bizalom nem rendült meg.
Bernd Pfaffenbach hasznosnak nevezte Varga István gazdasági miniszter legutóbbi berlini tárgyalásait, amelyen ő maga is részt vett. Látogatása nyomán az a benyomás alakult ki, hogy a magyar kormány világosan látja a cselekvési irányt, és erre építeni lehet, mondta az MTI-nek az államtitkár.