4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem tudni pontosan, hogy miért, de Lengyelország lett a legjobban teljesítő EU-gazdaság az idén - írta a szerdai Financial Times.

A londoni gazdasági napilap, amely külön mellékletet közöl Lengyelországról, megállapítja: várhatóan a lengyel gazdaság lesz az egyetlen az unióban, amelynek sikerül recesszió nélkül átvészelnie az idei évet, és az egész évi gazdasági növekedés elérheti az 1-2 százalékot.

A lengyel gazdasági növekedés üteme hagyományosan 3,5-4 százalékponttal haladja meg Németországét, a különbség azonban az idén 7 százalékpontnál is nagyobb lesz - áll az elemzésben.

A Financial Times szerint az általánosan elfogadott szakértői magyarázat a lengyel gazdaság kiugró teljesítményére az, hogy a zloty meredek idei leértékelődése segítette az exportőröket, de Lengyelország egyébként is kevésbé függ a külkereskedelemtől, mint kisebb szomszédai, például Szlovákia vagy Csehország.

Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter a lapnak nyilatkozva azonban mindezt "képtelenségnek" nevezte. Kijelentette: egyáltalán nem igaz például, hogy Lengyelország zárt gazdaság lenne, legalábbis méretéhez képest. Az export a hazai össztermék (GDP) 40 százalékát teszi ki, ami a második legmagasabb arány Németországé után az EU hat legnagyobb gazdasága közül - mondta a szakminiszter.

Rostowski hozzátette: Csehországban és Svédországban is meredeken leértékelődtek a helyi valuták, mégis mindkét ország recesszióban lesz az idén.

A Financial Times elemzése szerint a lengyel gazdaság ellenállóképességének fő oka az lehet, hogy Lengyelországban sokkal nagyobb a kis- és középvállalati szektor, mint a szomszédos országokban. A 2001-es visszaesés óta a lengyel üzleti szférából számos hatékonyságcsökkentő elem kikerült, aminek révén a vállalatok sokkal jobban fel voltak készülve a mostani lassulásra.

Rostowski a különbséget illusztrálva elmondta: a lengyel gazdasági növekedés a tavalyi csaknem 5 százalékos ütemről 1 százalék környékére lassult, a munkanélküliség azonban csak 1,1 százalékponttal emelkedett; szeptemberben 8,2 százalékos volt. A 2001-es megtorpanás idején kisebb mértékben lassult a lengyel gazdaság, abban a ciklusban azonban a munkanélküliség 10 százalékról 20 százalék fölé duzzadt - mondta a lengyel pénzügyminiszter a Financial Timesnak.

A lap szerint azonban - jóllehet "a válság legrosszabb időszaka már lassan a múltba vész" - továbbra sincs egyértelmű magyarázat arra, hogy miért Lengyelország bizonyult a legjobban teljesítő EU-gazdaságnak az idén.

A londoni City nagy elemző és befektetési házainak egyöntetű véleménye szerint ugyanakkor a lengyel költségvetési teljesítményen alaposan meg fog látszani a külső környezet romlása, és ebben a tekintetben Magyarország teljesít majd jobban.

A Fitch Ratings hitelminősítő a lengyel gazdaságról kiadott minapi londoni elemzésében például azt jósolta, hogy az ESA95 szabvánnyal számolt GDP-arányos lengyel államháztartási hiány - nyugdíjreform-költségekkel együtt - az idén 6 százalékra, jövőre 6,3 százalékra bővül a tavalyi 3,7 százalékról.

Edward Parker, a Fitch Ratings felzárkózó európai szuverén minősítésekért felelős igazgatója - a hitelminősítő Kelet-Európáról szóló negyedéves helyzetértékelését kommentálva - e hónap elején az MTI-nek Londonban azt mondta: Lengyelország "jó példa" az eurócsatlakozási menetrend elcsúszására. Parker szerint még az idei év korábbi szakaszában is elképzelhető volt Lengyelország 2012-2013-as euróövezeti csatlakozása, de most már 2014 tűnik reálisabb időpontnak, a költségvetési hiány növekedése miatt.

Az igazgató hozzátette: Magyarország egyike azon térségi gazdaságoknak, amelyek esetében a Fitch nem változtatott eurócsatlakozási dátum-előrejelzésén. A cég "sok-sok éve" azzal számol, hogy Magyarország 2014-ben csatlakozhat az euróövezethez, és most is ez a helyzet.

A JP Morgan bankcsoport nemrégiben kiadott londoni elemzésében ugyanakkor azt írta: a magyar kormány által elkezdett szerkezeti reformok a ház szakértői szerint lehetővé tehetik, hogy Magyarország előbb vezesse be az eurót, mint Lengyelország és Csehország.

A Bank of America-Merrill Lynch befektetési csoport londoni részlegének nemrég kiadott elemzése szerint Magyarország költségvetési szempontból a világ élvonalában lehet jövőre.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!