2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német vállalatok felkészültebben állnak a negyedik ipari forradalom (Industrie 4.0) kihívásai elé, mint amerikai társaik - derül ki a Boston Consulting Group (BCG) kedden közzétett jelentéséből.

Az Egyesült Államokban van ugyan egy-két aktívan beruházásokat végző "világító torony", a német középvállalatok körében azonban úgy általában jóval nagyobb a vállalkozó kedv - mutatott rá Markus Lorenz, a BCG kutatója a dpa hírügynökségnek adott interjúban.

A tanulmány szerint a német vállalatoknak 20 százaléka, az amerikai vállalatoknak pedig 16 százaléka tette meg az első lépéseket a negyedik ipari forradalom, a termelés és a szolgáltatások digitalizációja feltételeinek a megteremtése felé. A német vállalatoknak a fele dolgozta ki az új követelményeknek megfelelő üzleti koncepcióját és nyolcvan százalékuk érzi magát felkészültnek a változások feldolgozására. Az amerikai vállalatok hetven százalékának viszont még elképzelése sincs róla, hogyan hasznosíthatná a digitalizáció által kínált lehetőségeket termelési folyamatában.

Vissza a középkorba?? Fából készített autót a Toyota

A felmérés szerint az amerikai és a német cégek egyaránt forgalmuk 7-9 százalékára becsülik a digitális váltás kezdeti lépéseinek beruházás igényét. A német vállalatok viszonylag magas aktivitásának az oka Markus Lorenz szerint a középvállalati réteg kiterjedtségében keresendő. "A kisebb vállalatok Németországban kifejezetten jó tőkeerővel rendelkeznek" - mutatott rá, hozzátéve, hogy "ezeket a cégeket pedig a magas bérköltségek és statikus munkaerőpiaci helyzet viszonylag hamar arra kényszerítette, hogy automatizálási lehetőségek után nézzenek".

Fejlesztési beruházások terén előnnyel indulnak ugyan a német vállalatok, de a megfelelően képzett munkaerő toborzásában már amerikai társaiknál nagyobb nehézségekbe ütköznek. A német rendszer ebből a szempontból ugyanis túlságosan merev - mutatott rá Markus Lorenz -, az Egyesült Államokban ezzel szemben nem helyeznek olyan nagy hangsúlyt a formális képzésre és foglalkozást váltani is sokkal könnyebben lehet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!