Várhatóan pénteken veszi napirendre Magyarországot az S&P hitelminősítő, amely BBB mínusz osztályzat mellett pozitív kilátással tartja nyilván a magyar gazdaságot. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint bár a pozitív kilátás a felminősítés előszobája, most kicsi az esélye a jobb osztályzatnak. „Valószínűbbnek tartjuk, hogy az S&P megvárja felminősítéssel a választások után körvonalazódó gazdaságpolitikai lépések ismertetését és ezek fényében dönt az esetleges jobb osztályzatról. Erre egyébként ősszel sor kerülhet" - tette hozzá.
A szakember azonban azt is elmondta, hogy a hitelminősítők okozhatnak meglepetéseket. Tavaly ősszel például pont az S&P volt az, amelyik meglepte az elemzőket: a várakozásokkal szemben rendelt pozitív kilátást a magyar osztályzat mellé. Akkor az S&P szakértői azzal indokolták a döntést, hogy gyorsuló ütemben nő a gazdaság, a bankszektor is javuló képet mutat és a külső adósság is mérséklődik. Ugyanakkor arra is volt már példa, hogy egy nagy hitelminősítő menetrendjében szerepelt a magyar gazdaság, de mégsem frissítették a besorolást, így tett például tavaly júliusban a Moody’s.
Magyarország a többi nagy hitelminősítő közül a Fitch-nél szintén BBB mínusz besorolásban van pozitív kilátással, ez megegyezik az S&P osztályzatával. A harmadik nagy cég, a Moody’s Baa3 kategóriába sorolja a magyar gazdaságot stabil kilátás mellett.
A K&H szakértője szerint ezekkel az osztályzatokkal Magyarország elmarad a régiós országok többségétől, Csehország, Szlovákia és Lengyelország 2-6 kategóriával feljebb helyezkedik el. Magyarország lényegében Romániával van egy szinten, annyi az eltérés, hogy a román gazdaság az S&P-nél és a Fitch-nél is stabil kilátással szerepel.
mfor.hu