Bár a pénztárak teljesítménye az elmúlt időszak piaci eseményei miatt hullámzott, az elmúlt években végrehajtott finomhangolások - a központi beszedés és -bevallás kiépítése, a garancia megteremtése, a választható portfóliós rendszer bevezetése - az OTP Magánnyugdíjpénztár értékelése szerint elősegítették, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszer - az állami nyugdíj mellett - szilárd második pillér legyen.
Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója szerint a választható portfóliós rendszer a válságban is bizonyított. Az OTP Magánnyugdíjpénztár klasszikus portfóliójában lévő pénztártagok - azaz a nyugdíjazáshoz közel állók - a legbiztonságosabb befektetési eszközök alkalmazásának köszönhetően alig érezték megtakarításaikon a pénz- és tőkepiaci válság hatását.
A legkockázatosabb, legnagyobb arányban részvényt tartalmazó befektetési csomag ugyan még nem heverte ki az elmúlt időszak ingadozásait, a növekedési portfóliót azonban legalább 15 évi befektetési időtávval tervezték, így bőven van ideje a kiegyenlítődésnek - ismerteti a kassza közleménye.
Az igazgató szerint ugyanakkor az a tavaly hozott intézkedés, amely szerint a magánpénztári befektetések 2010. októberig korlátozottan tartalmazhatnak devizaalapú eszközöket, nem segítette a megtakarítások gyarapítását. E korlátozással az eszközdiverzifikáció lehetősége is jelentősen csökkent, amit ezúttal a felügyelet is megerősített éves kockázati jelentésében.
A pénztári költségtételekkel kapcsolatban kiemelte, hogy az etikátlan ügynöki tevékenység még mindig nagy károkat okozhat a tagok megtakarításaiban, "a tagtoborzásra, átcsábításra fordított összegek hatalmas költségtételt tehetnek ki egyes pénztáraknál". A legnagyobb magánkassza vezetője úgy tartja, hogy a tagtoborzási kiadások mellett az adminisztrációs költségek is jókora összeget emésztenek fel, amire a járadékszolgáltatást megteremtő jogszabályváltozásnak megoldást kell majd találnia.
MTI/Menedzsment Fórum