1 hónap alatt – 2014. októberhez viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,4%-kal csökkentek. A szűrt mutatók közül a maginfláció havi összevetésben nem változott, éves szinten 1,2 százalékot mutatt. Ugyanezek a számok a nyugdíjas infláció esetében -0,3, illetve -0,8 százalék.
Októberhez képest az élelmiszerekért átlagosan 0,3%-kal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül csökkent az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség, gyümölcs (3,2%), az étolaj (2,5%), a sajt (1,7%) és a sertéshús (1,1%) ára. (Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára nem változott.) De jelentős szerepet játszott a rekordmély deflációban az üzemanyagok árának 4,6 százalékos mérséklődése is. Októberhez képest drágultak viszont a ruházkodási cikkek, 0,8 százalékkal. Ez utóbbit a szezonváltás indokolja a KSH szerint.
Éves összevetésben a rezsicsökkentések második és harmadik fordulója miatt a háztartási energia ára csökkent a legnagyobb mértékben, egész pontosan 13 százalékkal. Ugyanakkor a második etap tavaly novemberi bevezetésének hatása kisebb részben a tavaly novemberi, nagyobb részben a decemberi inflációs számokon volt tetten érhető. A novemberi hatásnak a kikerülése a bázisból jól látható a fenti ábrán, a háztartási energia árak csökkenése októberben érte el a mélypontját. Decemberben pedig, a második rezsicsökkentés hatásának kifutásával, további, jóval nagyobb ütemű emelkedésre számíthatunk. Ez pedig azt is jelenti, hogy a teljes fogyasztói kosár éves inflációs mutatója - a benzinárak decemberi zuhanásának függvényében - jelentősebben emelkedhet.
Novemberben egyébként a háztartási energiafajták árváltozása összesen 1,2 százalékponttal mérsékelte az éves inflációt. Decemberben ez a "lehúzó hatás" - a fentiek miatt - már csak 0,5 százalékpont lesz, így nulla százalék közelébe emelkedhet a pénzromlás éves mértéke, bár az üzemanyagárak esése ezt a hatást ellensúlyozhatja.
Az NGM közleményében jelezte, 2014 egészében az infláció mértéke -0,2 százalék körül alakulhat, ami alacsonyabb, mint a kormány hivatalos 0,0 százalékos őszi makrogazdasági előrejelzése. A belföldi kereslet élénkülésével a következő évben ugyanakkor az árak emelkedésére számítanak. 2015-ben az ideinél jóval magasabb, de továbbra is visszafogott, 1,8 százalékos árnövekedést prognosztizálnak.
mfor.hu