Az infláció ugyan nőtt a decemberi 4,6 százalékhoz képest, de elmaradt a novemberi, több mint kétévi csúcsnak számító 5,1 százaléktól, és az elemzői előrejelzések 5,3 százalékos átlagától.
Ugyanakkor a világ második legnagyobb gazdaságában az inflációs nyomás fokozódása várható. Ezt jelzi, hogy az élelmiszerárak 10,3 százalékkal emelkedtek januárban, az élelmiszerárak kiszűrésével számolt maginfláció pedig 2,6 százalékra, 2002 óta a legmagasabbra emelkedett, a decemberi 2,1 százalékról.
Ugyancsak az inflációs nyomás erősödését jelzi, hogy a termelői árak 6,6 százalékkal emelkedtek januárban a decemberi 5,9 százalékról, meghaladva az elemzői előrejelzések 6,1 százalékos átlagát.
A pekingi központi bank tavaly október óta már háromszor emelte az alapkamatot, a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát pedig 2010 eleje óta összesen hétszer növelte az elszabaduló árak megfékezése céljából.
A kormány 4 százalékos inflációt tart megfelelőnek 2011-ben, elemzők azonban 6 százalék körüli rátára számítanak, és azt jósolják, hogy tovább folytatódik a monetáris szigorítás, és az év közepéig még legalább kétszer emelik a jegybanki alapkamatot.
Az infláció sok veszély forrása lehet. Növeli a jövedelmüknek bő 50 százalékát már most is élelemre költő szegény családok százmilliónak terheit, ami gyengítheti a politikai rendszer stabilitását. Növelheti az exportárakat is, ami a nyugati fogyasztóknak okoz gondot, ugyanakkor erősítheti India és Vietnám pozícióit a ruházati, bútoripari és egyéb, viszonylag alacsony költségű iparágakban a Kínával, a "világ műhelyével" folytatott versenyben - mutatnak rá elemzők.
MTI