4p

Nem ismerhetjük még a kormány hitelfizetők megsegítésére tett javaslatainak részleteit, de mindenesetre úgy tűnik, hogy mind a politika, mind a bankok igyekeznek rugalmasabban kezelni a tartozásokat. Hétfőn a banki tájékoztatás átláthatóbbá tételéről született parlamenti döntés, a két éves türelmi időről szóló törvény az Európai Bizottság elfogadására vár, a közvetlen segítségnyújtási lehetőségek feltételeit pedig most találgatják az érintettek. Mfor.hu háttér.

(Mfor-montázs)

Bajnai Gordon miniszterelnök még vasárnapi sajtótájékoztatóján közölte: részben a forint stabilitásának megteremtésével, részben banki megállapodásokkal szeretnék megakadályozni, hogy a devizahitelesek indokolatlanul elveszítsék otthonaikat.

A megállapodások jellegét a Szólás szabadsága című műsorban fejtette ki a kormányfő. Elképzelései szerint indokolt lenne a törlesztőrészletek maximalizálása: ha az árfolyamingadozás miatt átlépne a törlesztőrészlet egy bizonyos határt, úgy lehetőségük lenne a hiteleseknek forintra váltani az adósságot vagy meghosszabbítani a futamidőt.

A bankok valójában már most alkalmazzák a fenti módszereket: a legtöbb pénzintézetnél a hitelesek maguk állapítják meg azt a törlesztőrészlet-maximumot, amin túl már képtelenek fizetni adósságukat. Ebben az esetben a bank több lehetőséget is felajánl és igyekszik rugalmas lenni, hiszen senkinek nem érdeke a bedőlt hitelek, elárverezendő lakások számának növekedése.

Annyira drága a segítség, hogy nem éri meg

A kormányjavaslat részleteit ugyan a Banki Hitel Károsultjainak Egyesületének (BHKE) főtitkára, Lénárd Mariann sem ismeri, de véleménye szerint a mostani banki gyakorlatok nem nyújtanak megfelelő segítséget. Mint az mfor.hu-nak elmondta, a forintátváltás a jelenlegi magas árfolyamon nem jelent kiutat a gödörből, a futamidő meghosszabbítása pedig a legtöbb banknál olyan aránytalanul drága, hogy hosszú távon csak rosszabbul járnak vele a hitelesek. A főtitkár véleménye szerint ugyanis aránytalanul nő az évek száma, a törlesztőrészlet csökkenéséhez képest. Az előtörlesztésnek szintén magas díja van, tehát minden segítségnyújtás költsége olyan magas jelenleg, hogy a hitelesnek nem minden esetben éri meg élni a felajánlott lehetőséggel.

A BHKE javaslata szerint az igazi segítségnyújtást egy lakossági konszolidációs program jelentené, melynek keretén belül a hiteleseknek kedvező árfolyamon szolgáltatott forintátváltás lehetősége állna rendelkezésre. A másik lehetséges megoldás a szociális bérlakáshálózati rendszer újbóli bevezetése lenne: ebben az esetben az adós bérlőként maradhatna saját lakásában.

Lénárd Mariann szerint a hozzájuk forduló, nehézségekkel küzdő adósok száma ötvenszeresére nőtt az utóbbi fél évben. A bankok ezzel egy időben határokat feszegetnek: tartozásaikat tekintve a végsőkig el kell jutniuk az adósság-enyhítést kérelmezőknek ahhoz, hogy a bank valódi segítséget nyújtson. Állítása szerint erre egyre több példa van az utóbbi időben.

A bankok nem nyilatkoznak


Azt még nem lehet tudni, hogy a kormányjavaslatok a már meglévő lehetőségek feltételein pontosan mit és hogyan fognak változtatni. Éppen ezért az általunk megkérdezett bankok is óvatosak az állásfoglalással: az eddig nyilvánosságra hozott elképzelések részleteinek ismerete nélkül ugyanis érdemben nem kívántak nyilatkozni arról, milyen hatással lehetnek rájuk az új szabályok.

Az mindenesetre kiderült, hogy a Bankszövetség nyitott a kormányjavaslatokra. Müller János vezető tanácsadó szerint a bankok is folyamatosan keresik a megoldásokat: például a közeljövőben életbe lépő állami készfizető kezességvállalási rendelkezést is széles körben támogatták a bankok. Az említett rendelet értelmében a 2008. szeptember 30-a után munkájukat önhibájukon kívül elveszítő hitelfizetők két éves türelmi időt kapnának, havi 10 ezer forint minimális díj befizetése mellett. A törvény jelenleg az Európai Bizottság jóváhagyására vár, mely a napokban várható.

Mindemellett hétfőn fogadta el a Parlament a teljes hiteldíj mutató (thm) szabályozásának áttekintéséről, a lakosságnak nyújtott hitelműveletekkel kapcsolatos tájékoztatás javításáról, valamint a szükséges törvényi szabályozások előkészítéséről szóló országgyűlési határozatot. Ennek célja a fenti fogalmak, valamint a tájékoztatás egyértelműbbé és átláthatóbbá tétele.  Az Országgyűlés egyúttal felkérte a kormányt a törvényi szabályozás előkészítésére.

Gábor Fanni


Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!