Az előző negyedévhez képest 2008 negyedik negyedévében a makrogazdasági teljesítmény, a munkatermelékenység és a relatív költség-versenyképesség alapján számított versenyképességi index (VEX) 0,6 százalékkal emelkedett Szlovákiában és 0,5 százalékkal Lengyelországban, a többi vizsgált országban viszont csökkent. A visszaesés Magyarországon és Ausztriában mérsékelt volt, 0,6 százalékot tett ki, míg Csehországban és Szlovéniában erőteljes, 2,7 százalék, illetve 2,8 százalék volt.
A GKI szerint amögött, hogy a magyar VEX csak csekély mértékben romlott 2008. negyedik negyedévében, főként a forint euróval szembeni leértékelődése áll. A forint gyengülése nagymértékben ellensúlyozta a nemzetközi versenyképesség más elemeiben, elsősorban a nyugat-európai recesszió nyomán végbement romlást - fogalmaznak.
A VEX tényezői közül a makrogazdasági teljesítményt kifejező index értéke a harmadik negyedévhez képest mindegyik vizsgált országban romlott, a legkisebb mértékben a Gazdasági és Monetáris Unióban részt vevő Ausztriában, ahol 1,7 százalék volt és a nagy belső piacú Lengyelországban, ahol 1,9 százalékot tett ki.
Az esés Csehországban volt a legerőteljesebb, elérte az 5,1 százalékot, Magyarország a 3,4 százalékos romlással a középmezőnyben van. A viszonylag kedvező magyar pozíció az export többi országhoz viszonyított kisebb mértékű visszaesésének köszönhető.
Tavaly a negyedik negyedévben - hasonlóan 2008 korábbi negyedéveihez - az üzleti környezet minőségét tükröző index (ÜX) értéke is tovább csökkent. A felmérés szerint az állami magatartás kiszámíthatóságának megítélése egy kicsit javult a negyedik negyedévben a korábbihoz képest. Megállapítható, hogy a külföldi tulajdonban lévő cégek jóval elégedetlenebbek, mint a hazai tulajdonban lévők, és gazdaságélénkítő lépéseket hiányolnak. Az állami magatartást leginkább a kisvállalatok ítélik meg szigorúan, a nagyvállalatokat csak alig-alig zavarja a nehezen kiszámítható gazdaságpolitika.
Az üzleti környezet bizonytalan voltának említési gyakorisága ezzel szemben magas volt, lényegében minden második cég említette ennek negatív hatását. A nagyvállalatok véleménye jóval kedvezőtlenebb, mint a kis- és középvállalkozásoké.
A 10 éves magyar állampapírok kamatfelárának negyedéves átlagai 2008-ban folyamatosan nőttek. Nem volt ez alól kivétel a negyedik negyedév sem, bár a megelőző három hónaphoz képest a növekedés minimálisra lassult. Továbbra is igaz, hogy a visegrádi országok közül a kamatfelár Magyarországon messze a legmagasabb - derül ki a felmérésből.
Az üzleti infrastruktúra alakulásának jellemzésére használt új gépkocsi-eladások 2005 közepe óta csökkenő trendet követnek. 2008 negyedik negyedévében az eladások valósággal zuhantak mind az előző negyedévhez, mind az egy évvel korábbi azonos negyedévhez képest: a csökkenés rendre 38, illetve 35 százalékos. Ilyen kevés gépkocsit még a kétezres évek egyik negyedévében sem helyeztek forgalomba.