Megszűnik az elhatárolt veszteség érvényesítésére vonatkozó öt éves korlát. A tevékenység megkezdését követő negyedik évtől azonban a veszteség továbbviteléhez adóhatósági engedély szükséges, amennyiben a vállalkozás egymást követő két adóévben veszteséges, vagy az árbevétel a költségek és kiadások együttes összegének 50 százalékát nem éri el.
A gazdálkodó szervezeteknél gyakorlati képzésben részesülő tanulók utáni adóalap-csökkentés mértéke a jelenlegi 6 ezer forint helyett - a közreműködés formájától függően - a minimálbér 20 százalékára nő. A kutatás-fejlesztés (K+F) tevékenység további ösztönzése céljából a felsőoktatási intézmény területén kutatási, kísérleti fejlesztési tevékenységet végző vállalkozások az elszámolt közvetlen K+F költségeik mellett azok háromszorosával, de legfeljebb 50 millió forinttal csökkenthetik az adóalapjukat.
A versenyképesség javítása érdekében megszűnik a külföldi szervezetek részére fizetett kamat és jogdíj forrásadója. A társasági adózáshoz hasonlóan az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők esetében is megszűnik az elhatárolt veszteség érvényesítésére vonatkozó öt éves korlát.
Az adófizetési kötelezettség mérséklése érdekében - a nem a pénzügyi szektorba tartozó vállalkozások esetén - a befektetett pénzügyi eszközök után kapott, illetve az egyéb kamatoknak csak a fele számít bele az iparűzési adó alapjába.
Adóváltozások: könnyebb lesz a vállalkozásoknak
Az adó- és járulékrendszer jövő év módosítása több intézkedést tartalmaz a vállalkozások versenyhelyzetének erősítésére, a befektetési-fejlesztési lehetőségeik javítására - közli a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium internetes honlapján.