A nyolc nagy citybeli befektetési és gazdaságelemző cég - JP Morgan, Goldman Sachs, BNP Paribas, Moody's Economy.com, Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch, UBS, 4cast - szakértői 5,2-5,8 százalék közötti előrejelzéseket adtak a teljes kosárra számolt, tizenkét havi márciusi inflációra; az előrejelzési átlag 5,61 százalék. Februárban 5,7 százalékos éves inflációt mértek Magyarországon.
A sáv alján a BNP Paribas áll 5,2 százalékos márciusi előrejelzésével. A ház elemzői szerint az általuk várt meredek lassulást a hazai kereslet változatlan gyengesége, emellett a forint erősödésének hatása okozta a múlt hónapban. A cég közölte, hogy júliustól - a tavalyi áfa-emelés hatásainak halványulásával - további dezinflációt vár, tekintettel arra is, hogy a belső fogyasztás jó eséllyel változatlanul gyenge marad legalább a következő néhány hónapban.
A BNP Paribas londoni elemzői ennek alapján még egy százalékpontnyi jegybaki kamatcsökkentést, így 4,50 százalékos idei kamatmélypontot jósolnak. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői ugyanakkor az inflációs ütem stagnálását várják a múlt hónapról, 5,7 százalékos éves ütemet valószínűsítve. Előrejelzésük szerint az élelmiszerek és a szolgáltatások ára várhatóan valamelyest csökkent, ezt azonban ellensúlyozta az egy évvel ezelőttinél nagyobb mértékű üzemanyag-áremelkedés. A ház alapeseti forgatókönyve az, hogy a magyar jegybank az idén még fél százalékponttal csökkenti alapkamatát.
Az infláció gyorsulását váró londoni házak között van a Goldman Sachs (GS), amely 5,8 százalékos tizenkét havi drágulási ütemet jósol a múlt hónapról, elismerve, hogy ez "kissé meghaladja a konszenzust". A GS londoni befektetési részlegének elemzői szerint az általuk valószínűsített gyorsulást a piaci energiaárakban, valamint a hatósági árakban érvényesülő bázishatások okozták márciusban. Előretekintve azonban az infláció már jó eséllyel lassulni kezd, mivel ellenkező irányú bázishatások kezdenek belépni, a tavalyi áremelkedéseket tükrözve. Emellett a negatív kibocsátási rés, a magas munkanélküliség, a bérek stagnálása a nem kereskedelmi szektorokban és a fogyasztás várhatóan csak mérsékelt élénkülése is korlátozza az inflációs nyomást a Goldman Sachs londoni elemzői szerint.
MTI/Menedzsment Fórum