4p

A bankszektor több szereplője szerint is a versenyt korlátozó, így a piac fejlődését hátráltató hatása lesz a bankkártyás fizetéseknél alkalmazott jutalék szabályozásának, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés, és kérdéses annak alkotmányossága is.

Az OTP Bank az MTI érdeklődésére közölte: tudomásul veszik az Országgyűlés döntését a bankkártyás fizetéseknél alkalmazott belföldi bankközi jutalékrendszerrel (interchange díjak) kapcsolatos törvényjavaslat elfogadásáról. Ugyanakkor véleményük szerint az interchange díjak törvényben megfogalmazott mértékű csökkentése fékezi a piaci versenyt, visszafogja a kártyakibocsátással és az üzemeltetéssel, fejlesztésekkel összefüggő banki tevékenységet, és gátolja az eddig dinamikusan fejlődő elektronikus fizetés további térnyerését.

A bank szakemberei úgy vélik, hogy az elfogadott javaslat jelentős alkotmányossági problémákat vet fel. Az OTP Bank emlékeztetett: a bankközi jutalék - mint azt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által korábban eljárás alá vont bankok közleményükben megállapították - a bankkártyát kibocsátó, illetve az azt elfogadó bankoknak, valamint a kártyatársaságoknak a bankkártyás fizetéseknél felmerülő költségeit fedezi, és egyidejűleg biztosítja, hogy a vásárlás során a kártyahasználat a fogyasztó számára ingyenes legyen, ami egyértelműen a fogyasztók érdekeit szolgálta és szolgálja. E költségelem nagyban hozzájárult ahhoz, hogy kiszámítható piaci viszonyok között a magyarországi bankok az elmúlt másfél évtizedben világszínvonalú, megbízhatóan működő bankkártya-rendszert alakítottak ki.

Bankszövetségi források szerint majdnem példa nélküli az a folyamat, amelynek során kialakultak, illetve elfogadásra kerültek a kártyás műveletek utáni jutalékok. A javaslatok komoly államigazgatási és szakmai egyeztetés nélkül kerültek a parlament elé, s a képviselők a kormány ellenében fogadták el azt. A szabályozás a javaslattevők szándékával ellentétben nem a piac és a fogyasztók érdekeit szolgálja, hanem éppen ellenkezőleg, fékezi a piac fejlődését.

A hétfőn elfogadott pénzügyi törvénycsomag többi eleméről a bankszövetségnél az MTI érdeklődésére úgy vélekedtek: bár nem minden javaslat úgy ment át, ahogyan a szakmai egyeztetésekben kialakult, összességében jó döntések születtek, ami alapvetően annak tudható be, hogy nagyon jó együttműködés volt a Pénzügyminisztérium, a PSZÁF és a bankszövetség szakértői és vezetői között.

A jogszabály kiváltotta a MasterCard megdöbbenését is, amely jogi lépéseket fontolgat a jogszabály megsemmisítése érdekében, amely a bankkártyák magyarországi történetében először, szabályozza a bankközi jutalék díját. Kifogásolják, hogy a parlament hatástanulmány és nyilvános konzultáció nélkül fogadta el szabályozást.

A rögzített árstruktúra bevezetése a nemzetközi kártyatársaság szerint káros az elektronikus fizetés hazai fejlődésére, és rendkívül kedvezőtlenül érinti a kártyaüzletág összes résztvevőjét, így a kártyabirtokosokat, a kereskedőket és a bankokat egyaránt, és aláássa azokat a törekvéseket, amelyek az elektronikus fizetés terjedését szorgalmazzák a nehézkes és költséges készpénz-használat helyett.

Érdekes momentum, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely igazán nem bánik kesztyűs kézzel a bankokkal, a döntés előtt arra figyelmeztetett: körültekintően és rugalmasan kell szabályozni a bankközi jutalékokat.

Az alacsonyabb bankközi jutalékok csökkentik a kártyaelfogadást végző bankok költségszintjét, így azok olcsóbb szolgáltatást tudnak ajánlani a kereskedőknek, ez pedig megjelenik az alacsonyabb fogyasztói árakban; a kártyakibocsátó bankok bevétele ugyanakkor csökken, ami miatt megnőhetnek a kártyabirtokosok által fizetett díjak, csökkenhetnek a kártyahasználatot ösztönző előnyök - mutatott rá a versenyhivatal.

Az Országos Kereskedelmi Szövetségnek (OKSZ) ugyanakkor nincsenek ilyen aggályai, úgy véli, a magas kártyahasználati díjak gátolják a bankkártya használat elterjedését, mivel sok kereskedelmi kisvállalkozás e költségtényezőt eleve nem tudja vállalni. A hétfőn elfogadott, az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló javaslat elfogadásával a parlament felső korlátot szabott a bankkártyával történő fizetés esetén felszámolt tranzakciós díjnak, ami egységesen maximum a forgalom értékének két százaléka lehet. A rendelkezések március 1-jén lépnek hatályba, az is, mely szerint a pénzintézetek közötti úgynevezett interchange költség a fizetett összeg 0,3 százaléka, de maximum 100 forint lehet tranzakciónként, ha a fizetés betéti kártyával történik.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!