3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Állnak a politikai és szabadpiaci reformok Kínában, s növekszik az állami befolyás a gazdaságban - hangoztatták számos alkalommal év eleje óta befolyásos kínai értelmiségiek.

"Az eurózóna gyengesége következtében visszaeső export és ennek kihatása mellett a halogatott gazdasági reformok jelentik a legnagyobb veszélyt a kínai gazdaság növekedésére" - mondta a január végén Davosban megrendezett Világgazdasági Fórumon Hu Su-li (Hu Shuli), a Caixin gazdasági és pénzügyi magazin alapítója és főszerkesztője. A Forbes magazin által a Kína hét legbefolyásosabb személyiségének egyikeként számon tartott Hu úgy fogalmazott, az elmúlt 30 év fejlődése van veszélyben, a gazdaság ugyanis mind nagyobb mértékben kerül az állam befolyása alá.

Hu véleményét osztotta a fórumon Csang Vej-jing (Zhang Weiying), a Pekingi Egyetem üzleti iskolájának dékánja. "Nem laza monetáris politikára és alacsony kamatlábakra, hanem reformszemléletű vezetőkre és vállalkozókra van szükség" - fogalmazott Csang.

A davosi véleményekkel értettek egyet a legutóbbi Ázsiai Pénzügyi Fórumon részt vevő kínai kormányzati hivatalnokok és üzleti vezetők is. A legnagyobb gond, hogy a kínai vezetés rövid távú ösztönzőkkel kezeli a válságot, miközben nagyobb mértékű változásokra lenne szükség. Az időben meghozott, mélyreható pénzügyi és politikai reformok hiánya a gazdaság növekedését vethetik vissza - hangzott el a fórumon.

Az "átmenet csapdája" fenyegeti ma leginkább az országot - írta Szun Li-ping (Sun Liping), a pekingi Csinghua Egyetem szociológiaprofesszora legutóbbi tanulmányában. Ez azt az időszakot jelenti, mikor egy rendszerben reformok indulnak, ám az átmeneti időszakban meggyökerező érdekek gátolják a további változásokat. Ez a folyamat egy társadalmi és gazdasági fejlődés eldeformálódását és jelentős problémák felhalmozódását eredményezi - véli Szun, aki a Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfő posztjára esélyes Hszi Csin-ping (Xi Jinping), jelenlegi alelnök doktori disszertációjának tanácsadója volt.

Az elmúlt években számos fontos reformintézkedést polcra tettek Kínában, a politikai reformok egy helyben állnak - véli a professzor. "Ha azt mondjuk, az 1980-as éveket reformok jellemezték és az 1990-es első felét is, második felét pedig a nyitás, akkor az elmúlt tíz évben a stabilitás fenntartása volt a meghatározó" - áll a tanulmányban.

Kínának a szabadság, racionalitás, egyéni jogok, piacgazdaság, demokratikus politika és a jogállamiság irányába kell elmozdulnia. A reformoknak a társadalom bevonásával, felülről kell történniük, egyenlő és igazságos konszenzus után - írja Szun.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!