3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Angela Merkel német kancellár pénteken közölte, hogy az eurózóna kormányainak hitelezőit nem fogja érinteni az a döntés, hogy a magánbefektetőket vonják be egy jövőbeni állandó pénzügyi mentő mechanizmusba.

Azoknak, akik a kormányoknak jelenleg hiteleznek, nem kell részt vállalniuk semmilyen, az eurózónában ezután keletkező válság költségeinek megfizetéséből az új állandó mentőmechanizmus keretében - mondta Brüsszelben újságíróknak Angela Merkel sajtóértekezletén, a csúcs közös nyilatkozattervezetével kapcsolatban.

Hozzátette, hogy az eurózónában a magánbefektetőket a Nemzetközi Valutaalap javaslatainak megfelelően vonják be a jövőbeni válságkezelésbe.

Merkel elmondta, hogy Európa mindent megtesz az euró stabilitásának megőrzéséért, viszont nem kommentálta, hogy a közös európai kötvény - amelyet Németország hevesen ellenez - kiadásával kapcsolatos javaslatok megvitatása folytatódik-e. Azt viszont elmondta, hogy már jövőre konkrét tárgyalások kezdődnek az eurózóna tagjai között a gazdaságpolitikák szorosabb összehangolásáról.

A német kormány pénzügyminisztere nemrégiben nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jövőben az EU közös pénzügyi és költségvetési politikát folytasson, a közös európai kötvény gondolatát viszont alapvetően ellenezte.

Wolfgang Schäuble szerint az euró bevezetésekor Berlin álláspontja az volt, hogy a valutauniót össze kell kapcsolni a politikai unióval. Akkor ezt nem sikerült keresztülvinni. "Sikerült viszont kiharcolni a stabilitási és növekedési egyezményt, amely felügyeli az egyes tagállamok pénzügyi politikájának határait, valamint biztosítani az Európai Központi Bank függetlenségét. Az elvi döntés tehát az volt, hogy a pénzügyi és a költségvetési politikát nemzeti hatáskörben kell szabályozni. Ha egyesek ezt most meg akarják változtatni, akkor lehet róla beszélni. Ami viszont nem fog menni: közösségi államkötvényeket kibocsátani az euróövezethez tartozó államok nemzeti adósságainak finanszírozása céljából" - szögezte le a német pénzügyminiszter.

"Az euróövezet jelenlegi összetétele esetén nem. Ezek az eurókötvények ugyanis pontosan azt helyeznék hatályon kívül, amiben eddig az euró stabilitásának a zálogát láttuk: aki nem gazdálkodik szolid módon, az magasabb kamatokat fizet. Aki jól gazdálkodik, az kevesebb kamatot fizet államkötvényeiért. A (közös) eurókötvények azt eredményeznék, hogy mindenki ugyanolyan, magasabb kamatlábat lenne kénytelen elfogadni. Az pedig nem lehet, hogy a közösségi adósságpolitika révén egyes államok engedjenek a csábításnak, és felelőtlenül viselkedjenek" - hangoztatta a német pénzügyminiszter.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!