4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

5,3 százalékkal nőttek júniusban az árak hazánkban, ez kicsit magasabb volt a vártnál. Ugyanakkor a neheze még csak most jön: a tavaszi ítéletidő hatásai csak a következő hónapokban fognak megjelenni az árakban. Mfor.hu-háttér.

2010. júniusban az egyhavi átlagos fogyasztóiár-emelkedés 0,2 százalék volt, 2009. júniushoz viszonyítva az árak 5,3 százalékkal növekedtek. Az első hat hónapban átlagosan 5,7 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában – közölte a KSH kedd reggel. Ez kicsit magasabb a vártnál, az elemzők a májusihoz hasonlóan 5,1 százalékos inflációval számoltak.



Egy hónap alatt – 2010. májushoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,8 százalékkal növekedtek. Ez az átlagot meghaladó növekedés meghatározóan az idényáras élelmiszerek 7 százalékos drágulásának a következménye, e csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára az előző hónaphoz képest 0,3 százalékkal csökkent.

Árcsökkenés volt megfigyelhető az étolaj (5,6 százalék), a tojás (3,3 százalék), a cukor (2,7 százalék), a sertészsiradék (2,3 százalék) és a kávé (2,1 százalék) esetében. Az átlaghoz képest nagyobb mértékben emelkedett a háztartási energia (0,9 százalék) ára az ártámogatási rendszer változása miatt, míg a szolgáltatások körében az átlaggal megegyező mértékű volt a drágulás.

Éves szinten több mint 20 százalékkal drágultak a járműüzemanyagok, a távfűtésért viszont 16,6 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

Lassan kipörög az áfaemelés

A júniusi inflációs adat még nem okozott különösebb felzúdulást a piacon, hiszen az elemzők szinte kivétel nélkül 5 százalék körüli adatra számítottak. A júliusi adat azonban már annál érdekesebb lesz, hiszen tavaly júliusban emelte a kormány 20-ról 25 százalékra az áfát, ennek hatása most kipörög.

"A júliusi adat azért lesz majd érdekes, mert tavaly látható volt, hogy a kereskedők nem hárították át teljes mértékben az áfaemelést a fogyasztókra, csak mintegy hatvan százaléka jelent meg az árakban. Kíváncsi leszek, hogy most, amikor majd kipörög az árakból, akkor is tapasztalható lesz-e hasonló" - mondta az mfor.hu kérdésére Németh Dávid, az ING Bank elemzője.

A szakember szerint az áremelések kipörgésével 3 százalék környékére csökkenhet az infláció, majd az év második felében azon a környéken maradhat. "Bizonyára lesznek olyan hónapok, amikor benéz majd 3 százalék alá a fogyasztói árak emelkedése, de érdemi eltérésre nem számítok" - emelte ki Németh Dávid.

Mesterségesen szoríthatja le az árakat a kormány

Alighogy megválasztották, az új kormány első intézkedései között emelte ki, hogy gátat szabjon a közműdíjaknak: egy júniusban hatályba lépett törvény alapján befagyasztották például a gáz árát. A villamosenergia esetében nem volt szükség hasonló lépésre, mivel eltérő mértékben ugyan, de mindegyik szolgáltató csökkentette árait július elsejétől.

"Az árak befagyasztása befolyásolhatja az infláció alakulását is, hiszen az elmúlt évek tapasztalatai alapján ezekben a termékkörökben 3-5 százalékkal volt magasabb az éves infláció az átlagnál" - emelte ki az mfor.hu kérdésére Németh Dávid, az ING Bank elemzője. A szakember szerint az eddig bejelentett hatósági intézkedések következtében éves szinten akár 0,3 százalékkal is mérséklődhet a fogyasztói árak emelkedése.

A háztartási energia egyébként viszonylag nagy súllyal szerepel a fogyasztói árindexben: a termékkategória közel 10 százalékban befolyásolja az inflációt, ugyanez az arány a nyugdíjasok esetében majdnem 17 százalékos.



Hosszabb távon az elemző szerint valószínűleg nem lehet majd fixen tartani az árakat, ez a rendszer nagyjából fél évig működhet, amíg a kormány kidolgozza az árszabályozás új rendszerét. Németh Dávid szerint ez 2011 elejére történhet meg, akkor várhatóan újra emelkednek majd az árak.

Láthatáron az áremelések az ítéletidő miatt

Az ING Bank szakembere szerint a mesterségesen befagyasztott árak mellett az élelmiszerek drágulása befolyásolhatja majd az inflációt a következő időszakban. "A várható rossz termés hatása júliustól fokozatosan jelenhet meg a fogyasztói árakban" - vélekedik Németh Dávid.

A szakember szerint minél feldolgozottabb egy termék, annál később jelenik meg az árakban az időjárás hatása, így például a konzervek esetében akár még 2011 első hónapjaiban is lehet drágulás.

Az időjárás elsősorban az idényáras élelmiszerek árára lehet hatással, a zöldségek és a gyümölcsök már most is rekordáron vannak, és ez csak nőhet júliustól. Emellett az elmúlt napokban arról lehetett hallani, hogy például a pékek is áremelésre készülnek, akár 15 százalékkal is nőhet a kenyér és a pékáruk ára.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!