A március 1-től érvényes új szabályok szerint a forintban, készpénzzel történő fizetés esetén, ha a fizetendő végösszeg nem 5 forintra vagy annak többszörösére végződik, akkor 0-ra vagy 5-re végződő összegre kell kerekíteni. A jogszabály bankkártyával történő fizetés esetén sem zárja ki a kerekítés lehetőségét, erről azonban a vásárlókat előre tájékoztatni kell.
Az adóhatóság sajtóközleménye szerint a törvény nem írja elő kötelező jelleggel a kerekített - ténylegesen fizetendő - összeg, illetve a kerekítési különbözet bizonylaton való feltüntetését, mivel a kerekítési különbözet nem minősül vagyoni előnynek vagy hátránynak.
A pénztárgépet használó dönthet arról, hogy igényli-e a kerekítést kezelni tudó szoftver telepítését a gépére. A módosításra kizárólag a pénztárgép forgalmazók jogosultak, s engedélyeztetni kell az Országos Pénztárgép és Taxaméter Technikai Bizottságnál (OPTTB).
A módosításra kizárólag érvényes forgalmazási engedélyű pénztárgépeknél van mód. Az adóhatóság a módosított programú pénztárgépek szabályszerű működését folyamatosan ellenőrzi.
A kerekítési különbözetek összege egyéb bevétel vagy ráfordítás jogcímén számolható el; a vállalkozásoknak készpénzkezelési szabályzatukban rendelkezniük kell a kerekítésből eredő többlet vagy hiány kezeléséről, s szabályozniuk kell az ellenőrzés gyakoriságát valamint módját. A kerekítési különbözet nem képezi általános forgalmi adó alapját.
Taxaméterek esetében a kerekítést programmódosítással vagy tarifa beállítással úgy lehet megvalósítani, hogy az egységugrás értéke 5 forint vagy ennek egész számú többszöröse legyen, az egyes tarifák értékeit pedig 0 vagy 5 forintra végződően kell kerekíteni.