2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Handelsblattnak adott, a német üzleti napilap keddi számában megjelent interjújában Thomas Mirow annak a nézetnek adott hangot, hogy Magyarország példája a "fertőzés" veszélyét hordozza magában más kelet-európai országokra. "Amilyen mértékben azonban ezek az országok képesek folytatni reform-, illetve szanálási irányvonalukat, olyan mértékben tudják megvédeni magukat ettől" – vélte az EBRD elnöke.

Thomas Mirow szerint ugyanakkor egyértelmű különbséget kell tenni a kelet-európai országok között. Egyes országok, mindenekelőtt Lengyelország, kedvezően fejlődnek, más államok, különösen Dél-Európában - mint például Románia és Bulgária – változatlanul recesszióban vannak. Magyarország – vélte a bankelnök – tulajdonképpen jó úton haladt, az új kormány és a Nemzetközi Valutaalap között a további költségvetési szanálásról most meghiúsult tárgyalások azonban jelentős irritációkhoz vezettek a pénzpiacokon - jelentette ki az EBRD elnöke.

A magyar takarékosság mértékével kapcsolatban a Kelet-Európa Banknak nevezett EBRD elnöke annak a nézetnek adott hangot, hogy nem csupán a takarékossági csomag konkrét összegéről van szó, hanem a kiadáscsökkentési intézkedések minőségéről is. Minden attól függ, hogy a magyar kormány takarékossági erőfeszítései meggyőzőek és tartósak-e – vélte az EBRD elnöke, hozzátéve: a takarékossági csomagot úgy kell alakítani, hogy az ne veszélyeztesse a konjunkturális fellendülést. A bankelnök ebből kiindulva úgy ítélte meg, hogy az "aránytalanul magas" bankadó tervezett magyarországi bevezetése nem jó jel. Ez a lépés növeli az aggodalmat, azzal kapcsolatban, hogy a bankok tevékenységét korlátozzák, és ezáltal a gazdasági növekedést veszélyeztetik. Ezen a téren a Nemzetközi Valutaalap joggal figyelmeztette Magyarországot – tette hozzá az elnök.

Thomas Mirow egyetértett azzal, hogy a pénzpiacok bizalma még ma is hiányzik egyes kelet-európai országokkal szemben. Ennek kapcsán úgy ítélte meg: Magyarország példája mutatja, hogy mennyire fontos ma a megbízható költségvetési és pénzpolitika. Egy ilyen feszült helyzetben korántsem apróság, ha megszakadnak a tárgyalások egy eladósodott országnak nyújtandó hitelről – vélekedett az EBRD elnöke. Reményének adott hangot, hogy a magyar kormány az elkövetkező hetekben megállapodik a megoldásról a Nemzetközi Valutaalappal.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!