Az Európai Bizottság szolgálatai, szorosan együttműködve a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) harmadik alkalommal vizsgálták felül a fizetési mérleghez nyújtott uniós támogatást. A következtetések értelmében Magyarország megfelelő előrelépést tud felmutatni gazdasági programja tekintetében - áll a bizottság közleményében.
"A költségvetési konszolidációt folytatni kell annak érdekében, hogy Magyarország költségvetésének fenntarthatósága tovább erősödjön, az államadósság csökkenjen, és kialakuljon a növekedésre összpontosító szakpolitikáknak kedvező környezet" - tette hozzá Almunia.
Magyarország teljesíti az egyetértési megállapodásokban vállalt kötelezettségeit, és azokat meghaladó lépéseket is tesz, amennyiben szükséges - áll a közleményben. A kormány jelentős előrelépést tett a válsághoz fűződő, halasztást nem tűrő problémák és a hosszú távú strukturális elképzelések kezelése terén is. A költségvetési konszolidáció 2009 során folytatódott, és az előző két év alatt elért jelentős korrekciók mellett javított is a strukturális egyenlegen. A kiadások tekintetében a nyugdíj- és a lakástámogatási rendszerek révén keletkezett megtakarítás. A fenntarthatóságról szóló 2009. évi bizottsági jelentésben foglaltak szerint Magyarország - összevetve az előző, 2006. évi jelentéssel - figyelemreméltó javulást ért el a hosszú távú költségvetési fenntarthatóság terén.
A bizottság szolgálatai továbbra is figyelemmel kísérik a magyarországi helyzetet és a jövőre további felülvizsgálatok lesznek - szögezte le a biztos.
A 2010. évre célul kitűzött, a GDP 3,8 százalékára rúgó hiány eléréséhez és a túlzott hiány 2011-es kiigazításához a költségvetés új kereteken belüli szigorú végrehajtására feltétlenül szükséges. Egyúttal a hatóságoknak is lépéseket kell tenniük, hogy káros fejlemények esetére költségvetési tartalékokat hozzanak létre. Megoldást kell találni továbbá a veszteséges állami vállalatok finanszírozási igényeire is. Végezetül pedig, az eddigi intézkedésekre alapozva, a pénzügyi ellenőrzés tervezett megerősítése és a szabályozási környezet javítása tovább fokozza a stabilitását - sorolta a teendőket a bizottság közleménye.
MTI/Menedzsment Fórum