3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Olaszország, Spanyolország és Ciprus mellett hazánk került fel arra a listára, mely az Európai Unió legsérülékenyebb országait veszi számba - derül ki a Corriere Della Sera hétfői cikkéből. A felmérést éppen azért találták ki, hogy a mostani görög helyzethez hasonló szituációkat elkerüljék, még időben felismerjék a problémákat Európában.

A Corriere Della Sera birtokába került dokumentum szerint az Európai Bizottság Magyarországot, Olaszországot, Spanyolországot és Ciprust tartja a "leggyengébb láncszemeknek" az Európai Unióban, vagyis ezek az országok lennének leginkább kitéve egy újabb válságnak. Az olasz lap információi szerint a dokumentumot kedden terjeszti az Európai Parlament elé Olli Rehn pénzügyi biztos.

A mostani listát a Bizottság egy figyelmeztetésként kezeli, éppen azért hozták létre a legsebezhetőbb országok rangsorát, hogy a mostani görög helyzethez hasonló szituációk a jövőben elkerülhetők legyenek, időben reagálni tudjanak az Unión belül egyenlőtlenségekre, hiányosságokra. Éppen ezért a jelenlegi esetben az EU akár lépéseket és biztosítékokat is kérhet hazánktól arra nézve, hogy az egyenlőtlenségeket csökkentsük.

Az EU a legsebezhetőbb országok listáját összesen tíz mutató alapján állítja össze, figyelembe veszik például a munkaerőköltséget is. Ezeknél az adatoknál pedig igyekeznek a minél frissebb információkra támaszkodni és minél átfogóbb képet nyújtani. A négy legveszélyeztetettebb állam mellett az olasz lap által közölt lista tartalmaz öt másik országot, melyek úgynevezett figyelőlistán vannak, ezek pedig Franciaország, Belgium, Nagy-Britannia, Szlovénia és Bulgária.

A Corriere Della Sera természetesen az uniós dokumentum olasz részére koncentrál, melyben kiemelik, hogy Olaszország sérülékenységének legfőbb oka az, hogy magas az államadósság, és bár a lakosság eladósodottsága viszonylag alacsony, a termelékenység folyamatosan csökken, ami rontja a gazdasági kilátásokat.

A legveszélyeztetettebb tagállamok listáját még az úgynevezett hatos csomag nevű jogszabálycsoport hívta életre, melynek fő célja a Stabilitási és Növekedési Paktum megerősítése volt. Akkor állapodtak meg a tagállamok arról, hogy bizonyos időközönként közzéteszik az ügynevezett "fekete-fehér" listát az Unió legsebezhetőbb és legkevésbé sebezhető országairól. Hivatalosan azok az országok szerepelnek a rangsorban, melyek a leginkább ki vannak téve a makrogazdasági egyensúlytalanságoknak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!