A Corriere Della Sera birtokába került dokumentum szerint az Európai Bizottság Magyarországot, Olaszországot, Spanyolországot és Ciprust tartja a "leggyengébb láncszemeknek" az Európai Unióban, vagyis ezek az országok lennének leginkább kitéve egy újabb válságnak. Az olasz lap információi szerint a dokumentumot kedden terjeszti az Európai Parlament elé Olli Rehn pénzügyi biztos.
A mostani listát a Bizottság egy figyelmeztetésként kezeli, éppen azért hozták létre a legsebezhetőbb országok rangsorát, hogy a mostani görög helyzethez hasonló szituációk a jövőben elkerülhetők legyenek, időben reagálni tudjanak az Unión belül egyenlőtlenségekre, hiányosságokra. Éppen ezért a jelenlegi esetben az EU akár lépéseket és biztosítékokat is kérhet hazánktól arra nézve, hogy az egyenlőtlenségeket csökkentsük.
Az EU a legsebezhetőbb országok listáját összesen tíz mutató alapján állítja össze, figyelembe veszik például a munkaerőköltséget is. Ezeknél az adatoknál pedig igyekeznek a minél frissebb információkra támaszkodni és minél átfogóbb képet nyújtani. A négy legveszélyeztetettebb állam mellett az olasz lap által közölt lista tartalmaz öt másik országot, melyek úgynevezett figyelőlistán vannak, ezek pedig Franciaország, Belgium, Nagy-Britannia, Szlovénia és Bulgária.
A Corriere Della Sera természetesen az uniós dokumentum olasz részére koncentrál, melyben kiemelik, hogy Olaszország sérülékenységének legfőbb oka az, hogy magas az államadósság, és bár a lakosság eladósodottsága viszonylag alacsony, a termelékenység folyamatosan csökken, ami rontja a gazdasági kilátásokat.
A legveszélyeztetettebb tagállamok listáját még az úgynevezett hatos csomag nevű jogszabálycsoport hívta életre, melynek fő célja a Stabilitási és Növekedési Paktum megerősítése volt. Akkor állapodtak meg a tagállamok arról, hogy bizonyos időközönként közzéteszik az ügynevezett "fekete-fehér" listát az Unió legsebezhetőbb és legkevésbé sebezhető országairól. Hivatalosan azok az országok szerepelnek a rangsorban, melyek a leginkább ki vannak téve a makrogazdasági egyensúlytalanságoknak.
mfor.hu