3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adócsökkentések már tavaly elkezdődtek a személyi jövedelemadóval, idén pedig tovább folytatódott a szociális hozzájárulási adóval. Ám még így is Európa legmohóbb állama a magyar, ha a bérekre rakódó adókról van szó.

Noha leginkább csak szimbolikus jelleggel, de 2016-ban a személyi jövedelemadó 1 százalékpontos csökkentésével elkezdte az Orbán-kormány mérsékelni a munkabérekre rakódó adóterhek nagyságát. A folyamat nem állt meg 2017-ben sem, és 5 százalékponttal a munkaadók által fizetendő szociális hozzájárulási adó is csökkent. Hiába hangzik ez kedvezően és tekinthető előremutató folyamatnak, uniós viszonylatban semmit sem javított az ország helyzetén és a magyar állam megítélésén. Továbbra is a második legnagyobb teherrel sújtja a fizetéseket a kormány.

A tavalyi 48,25 százalékos adóék idén a szociális hozzájárulási adó csökkentése révén 46,15 százalékra mérséklődött, ami már szignifikáns változásnak tekinthető. Igaz, még így sem éri el a 2010-es szintet, a 43,8 százalékot. A progresszív adórendszer 2011-es egykulcsossá válása 45,2, az adójóváírás kivezetésével pedig 2013-ra 49 százalékra ugrott a bérek adóterhelése, ami ezen a szinten stagnált is egészen a tavalyi évig.

Noha az Eurostatnál még a 2015-ös adatok a legfrissebbek, a magyar adóék változását ismerve, jól látható, hogy az adócsökkentésekkel semmit sem lépünk előre - vagyis hátrább. Legyen szó a 2016-os 48,25 százalékról vagy az idei 46,15-ről, változatlanul egy ország tudja ezt túlszárnyalni, Belgium a 49,5 százalékos adóékével. A dobogó harmadik fokán pedig Németország szerepel 45,3 százalékkal.

Ha jövőre a szociális hozzájárulási adó további 2 százalékponttal mérséklődik, akkor már sikerül némi eredményt felmutatni, hiszen a németek mögé kerülhetünk. A második legnagyobb adóék után már "csak" a harmadik legmagasabb lesz a magyar. 2018-ra ugyanis - ha a bérekre rakódó terhekben egyéb változás nem lesz, akkor 45,27 százalék lehet az adóék mértéke. Persze, mindehhez az is szükséges, hogy a rangsor élén álló országban drasztikus változások ne történjenek.

A 2015-ös adatok szerint a legkevésbé Málta, Svájc és Írország terheli a fizetéseket, hiszen az adóék nagysága sorrendben 19, 19,5, illetve 21,6 százalékos.

Szemléletes grafikon készíthető, ha csak a visegrádi országokhoz képest vizsgáljuk a magyar adóterhelést. A 2015-ös adatok alapján míg hazánkban 49 százalék volt az adóék mértéke, addig

  • Csehországban 39,9, 
  • Szlovákiában 38,8,
  • Lengyelországban pedig 33,7 százalék. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!