3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Egyesült Államok azzal, hogy ultra-laza monetáris politikával kívánja fellendíteni gazdaságát gyakorlatilag a bankópréshez folyamodott, ami egy világméretű "hitelháború" kirobbantásának veszélyét hordozza - írja a kínai Dagong Global Credit Rating hitelminősítő intézet elemzése.

Az intézet 2011-es szuverén hitelkockázati előrejelzésében annak a véleményének ad hangot, hogy az amerikai Fed mennyiségi monetáris enyhítő politikája "felőrölte a dollárra, mint nemzetközi tartalékdevizára épülő globális pénzügyi rendszer hitelképességét". A Fed gyakorlata emellett "az amerikai dollár hitelképességét is sérülékennyé tette".

A Dagong Global Credit Rating viszonylag új szereplő a nemzetközi hitelminősítő szakmában. Kínai vállalatok hitelminősítésével 1994 óta foglalkozik, de akkor került nemzetközi reflektorfénybe, amikor 2010 júliusában Kína "AA-plusz" besorolása alá, "AA"-ra rontotta az Egyesült Államok szuverén besorolását. Novemberben, a Fed mennyiségi enyhítést fokozó döntését követően pedig még tovább rontotta a besorolást.

Annak ellenére is, hogy a Dagong véleményét nem lehet egy az egyben Peking hivatalos véleményének tekinteni, a leminősítő döntés pontosan tükrözte a kínai kormány elégedetlenségét az amerikai monetáris könnyitéssel szemben, ami kínai illetékesek szerint fokozza a globális inflációs kockázatokat.

Mivel Kína 2850 milliárd dollárra tehető külföldi deviza tartalékai jórészt dollárban denominált eszközökből állnak, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök már nyilvánosan is aggodalmát fejezte ki annak értékállósága miatt.

Hu Csin-tao (Hu Jintao) a Kínai Népköztársaság elnöke a G20 szöuli találkozóján közölte, hogy Kína egy "kibocsátási szabályoknak alávetett és szabályozható kínálatú értékálló nemzetközi tartalékdeviza rendszer" létrehozását szorgalmazza.

A Dagong elemzése úgy fogalmaz, hogy az Egyesült Államok saját devizája gyengítésével akarja "megnyírni" hitelezőit. "Az Egyesült Államok nemzetközi hitelezői jogos érdekeit semmibe vevő gyakorlata azt mutatja, hogy drámai módon csökkent az ország hajlandósága törlesztési kötelezettségeinek teljesítése" - írja a Dagong elemzése.

A "hitelháború" mibenlétéről a Dagong így fogalmaz: "egy ország saját devizája árfolyamának folyamatos csökkentésével más országok érdekeit kívánja aláásni, és ezáltal arra készteti a többi országot, hogy a legkülönbözőbb hitelforrásokat pénzügyi fegyverként fogja fel saját nemzeti érdekeinek védelmében".

A Dagong szerint 2011-ben súlyosbodni fog az euróövezeti szuverén adósságszolgálati válság és emiatt esetleg a spanyol és a portugál szuverén besorolás rontására kényszerülhet. "Az olyan országoknak, mint Spanyolország és Portugália mentőcsomagért kell majd folyamodniuk 2011-ben."

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!