Ezen a napon lezárult az IMF, az Európai Bizottság és a Világbank szakértőiből álló küldöttség felülvizsgálati látogatása, amely az utolsó volt a 2009-ben Románia által az IMF szervezésében megkötött többoldalú nemzetközi hitelmegállapodás keretében. Akkor Románia csaknem 20 milliárd euró hitelszerződésről állapodott meg a nemzetközi pénzintézetekkel.
A felülvizsgálati látogatás alkalmából a román kormány és a hitelező intézmények szakértői megállapodtak abban is, hogy Románia újabb, 5 milliárd euró értékű, két éves időtartamú hitelszerződést köt az IMF-fel és az Európai Unióval. Az új hitelszerződés elővigyázatossági típusú lesz, vagyis Bukarest nem tervez újabb kölcsönt felhasználni, csak abban az esetben nyúl a pénzhez, ha váratlan helyzet áll elő a nemzetközi és a román gazdaságban.
Az IMF-küldöttség vezetői megállapították, hogy Románia sikeresen teljesítette a 2009-es hitelegyezményben vállalt kötelezettségeket. Székely István, az Európai Bizottság Romániáért felelős igazgatója elmondta: az új megállapodás május 1-jétől érvényes.
Székely István szerint Románia kilábalt a veszélyes helyzetből, amelyben gazdasága volt két évvel ezelőtt, hiszen konszolidálta adó- és pénzügyi politikáját, és a jövő évben költségvetési hiányát várhatóan 3 százalék alá csökkenti.
Jeffrey Franks szerint a továbbiakban a román kormánynak át kell alakítania a folyamatosan veszteséget termelő állami vállalatokat, amelyeknek az állami költségvetéssel szemben felhalmozott adóssága a román bruttó össztermék 5 százalékát teszi ki. A vállalatok egy részét a román kormánynak fel kell számolnia, de - mutatott rá -, a döntés kizárólag a román kormány hatáskörébe tartozik.
Emellett a román kormánynak a versenyszférával szemben felhalmozott állami tartozásokat is rendeznie kell - mondta Franks, aki szerint a kabinet előrelépett már ezen a területen, de az önkormányzatok szintjén még súlyosak a gondok ebből a szempontból. Rámutatott: az államnak a magáncégekkel szemben ki nem fizetett számlái képezik az egyik fő akadályt a gazdasági növekedés útjában, hiszen az állami bevételt nélkülöző vállalatok nem végezhetnek beruházásokat, és ez fennakadást okoz tevékenységükben.
Franks szerint Romániának növelnie kell az állami beruházásokat, javítania kell az európai uniós strukturális alapok felhasználási arányát. Vonzóbbá kell tennie a gazdasági környezetet a külföldi vállalkozók számára, mivel az energiaiparban és a szállításban magántőke is kell, a román államnak ugyanis nincs elegendő pénze a szükséges beruházások fedezésére - mondta Franks.
MTI